Bloop - Největší zvuková záhada

16. prosince 2012 v 15:37 | StrYke |  Kryptidé
Název:
Bloop
Další názvy:-
Výskyt:
Tichý oceán
Význam. osobnosti:-
První zmínka:1997

Spoustu kryptozoologických případů již bylo oficiálně objeveno, některé byly definitivně vyvráceny, o některých je nám známo víc a o některých míň… A o některých nevíme vůbec nic. Tento smutný, ačkoli dobrodružný fakt zahrnuje mnohé naprosto rozdílné tvory, o jejichž existenci začali pochybovat i ti největší snílci poté, co po dlouhé době nic, až na výchozí fakt, nepřidalo k potvrzení pravdivosti svědectví o nich a jejich historii zahltil prach. Podobných případů stále přibývá, ať už je tím výchozím faktem fotografie, náhodné svědectví či pochybný text v historickém textu. A sice vzácný, ale patří mezi něj i zvuková stopa, která buď dala vzniknout nebo nás přivedla na stopu záhady zvané Bloop, jejíž kořen může být jak biologický, tak důsledkem moderní techniky.


První svědectví o zvuku Bloop pochází z roku 1997, kdy jej zaslechlo NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) v rovníkové části Tichého oceánu. Jeho původ mohl být jakýkoliv, teorii že je původu biologického však podpořil fakt, že zvuk byl zaznamenán podvodními sonary v rozsahu 5 000 km. Jeho hlasitost několikanásobně překročila dosavadní živočišný rekord, který drží Velryba modrá, spíše známá jako Plejtvák obrovský. Vědci se shodují, že v případě živočišného původu by se jednalo o největšího tvora, který je dnes na Zeměkouli znám. Jedna teorie, vyslovena CNN v roce 2002, hovoří o obrovské chobotnici, nebo alespoň o živočichu s neuvěřitelným počtem chapadel.

Existují nicméně i jiné hypotézy, mezi ty nejznámější a nejrozumnější patří mmj. ta, kterou vyslovil Dr. Christopher Fox z NOAA, že původ zvuku je tání ledovců. Tato teorie je rozumná a pravděpodobná hlavně z toho důvodu, že Bloop silně připomíná zvuk bubliny. Fox se však o rok později nechal slyšet, že živočišný původ je pravděpodobnější. Někteří skeptikové jsou ale dále přesvědčeni, že zvuk pochází z nějaké moderní technologie, např. z ponorky či podobných zařízení. Dalšími neidentifikovanými podmořskými zvuky zachycenými NOAA jsou Julia, Train, Slow Down, Whistle, a Upsweep.


*Bloop zvuk si můžete přehrát zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.