Mokele Mbembe - Přežívající sadistický apatosaurus

27. ledna 2013 v 0:00 | StrYke |  Kryptidé
Název:Mokele Mbembe
Další názvy:
N'yamala
Amali
Jago-nini
(...)
Výskyt:
Okolí řeky Kongo
Význam. osobnosti:
Roy P. Mackal
James H. Powell Jr.
Alfred A. Smith
První zmínka:1776


Existence Nessie z jezera Loch Ness je víceméně vyvrácená, ale i přes to nám tu zůstávají desítky, ne-li stovky dalších skrytých tvorů, kteří podle očitých svědectví připomínají údajně vyhynulé plesiosaury. A pak tu máme několik dalších podobných případů, kterých je sice o poznání méně, ale řadí se mezi ně jeden z největších znaků kryptozoologie. Jedná se o dinosaura, kterého by normální člověk od plasiosaura na první pohled neodlišil. Má dlouhý protáhlý krk, malou hlavičku a stejný tvar těla. Není to ale vodní živočich, takže místo ploutví má čtyři nohy. A rozdílů by se našlo samozřejmě mnohem více. Ti znalejší z vás snad už poznali, že tu mluvíme o apatosaurovi (dříve brontosaurus) a hlavně o jeho nejznámějším dnešním zástupci, o Mokele Mbembe.


O jeho existenci máme hned několik důvodů pochybovat. Z mého hlediska je nejzásadnější fakt, že apatosauři byli z dnes dostupných informací býložravá a mírumilovná stvoření, která by měla minimální šanci na přežití do dnešních časů i bez údajného dopadu meteoritu, který zapříčinil vyhynutí dinosaurů (osobně této teorii nevěřím). Na rozdíl od plesiosaurů, kteří se mohli ukrýt ve vodních hlubinách a tím přečkat většinu možných pozemských katastrof. Na druhou stranu, kdy by jsme přehlédli možnost, jakou lehkou kořistí by mohli apatosauři být, můžeme předpokládal, že oblast řeky Kongo může ještě stále vydávat nějaká tajemství - přece jenom teprve relativně nedávno byla popsána žirafa okapi, která se dokonce stala symbolem International Society of Cryptozoology.

Mokele Mbembe je podle většiny svědectví býložravý tvor, jehož hlavní potravní jídelníček tvoří liána molombo. I přes to ale z dosud neznámých důvodů uchovává nenávist k hrochům, které zabijí, ale nepožírá. Vyskytuje se v celé Střední Africe, především potom v okolí řeky Kongo. Domorodci ho popisují jako tvora velikého přibližně jako slon s šedou hladkou kůží, občas také s rohem na tlamě (vyskytli se i teorie, že se nejedná o roh ale o chobot). Význam jeho názvu se dá volně přeložit jako "ten, co zastavuje toky řek" a je méně známý také pod jmény jako N'yamala, Jago-nini nebo Amali. Přežívá údajně ve vlhkých jeskyních okolo řek.

I přes tento popis mnozí odborníci tvrdí, že se ve skutečnosti jedná pouze o slona nebo nosorožce. K jejich potěšení byl v roce 2001 odvysílán dokument Kongo od BBC a Discovery Channel, kde několik na sobě nezávislých domorodců identifikovalo Mokele Mbembe právě na fotografii nosorožce. Ale můžeme vůbec tomuto tvoru připisovat skutečný základ? Často je totiž Mokele Mbembe označován jako duch, což je něco nehmotného a nadpřirozeného. Ale že by byla podobnost s apatosaurem čistě náhodná? Mohlo by se jednat o prastarou legendu přežívající z generace na generaci, kdy ještě po Zemi pobíhaly zbytky dinosauří populace?

Prvním "oficiálním" svědectvím souvisejícím s Mokele Mbembe se stala kniha francouzského misionáře Abbé Lievaina Bonaventure z roku 1776, zaměřená na oblast řeky Kongo. Vedle informací o flóře, fauně a historii tamějších obyvatel se v ní objevilo i tvrzení, že autor viděl veliké stopy, které podle jeho mínění musely patřit nějakému obrovskému tvoru. Poprvé potom popsal domorodou legendu o tajemném tvoru nazývaném Nsanga Lt Paul Gratz. Podle jeho popisu by se dal víceméně nakreslit sauropodní dinosaurus, a co víc, jemu samotnému také ukázali domorodci tvorovu kůži.

Za první oficiální expedici za Mokele Mbembe by se dal považovat nařízený průzkum německých kolonií v Kamerunu německému kapitánu Freiherrovi von Steinovi v roce 1913. Ten když se dozvěděl o tajemném zvířeti vědě dosud neznámém, pokusil se shromáždit co nejvíce dostupných informací o něm. Jako první tak podrobněji popsal podobu, způsob potravy a životní zvyky Mokele. Údajně jeho "expedice" také pozorovala jednoho jedince v nesplavné části řeky Sanga. Oficiální zpráva von Steina nebyla nikdy publikována, ale její části byly citovány v mnohých literárních dílech včetně knihy Ley z roku 1959.

Odborně se potom pokusila Mokele Mbembe popsat o sedm let později, mezi lety 1919-1920, 32členná expedice vyslaná z Smithsonian Institution ve Washingtonu, jejíž hlavní cíl byl získat nějaké exempláře rostlin a zvířat v Africe. Podle jejich slov nalezli členové záhadné stopy v okolí řek a slyšeli hrozivý řev, který prý nepatřil žádnému dosud známému živočichu. Nicméně jejich osud skončil tragédií, když vlak, kterým cestovali zaplavenými oblastmi náhle vykolejil a převrátil se. Čtyři členové výpravy byli rozdrceni, zatím co většina zbylých byla vážně zraněná. Celá expedice byla zdokumentována v HL Shantz spisech.

Jednou z nejvýznamnějších osobností v pátrání po Mokele Mbembe se stal herpetolog James H. Powell Junior. Jeho expedice do Konga s cílem studovat krokodýly, a na bok se porozhlédnout po záhadném apatosaurovi, se uskutečnila v roce 1976, poté co vyřešil mezinárodní cestovní problémy, které mu neumožnili odcestovat již v roce 1972. V terénu potom sbíral svědectví o tvoru zvaném n'yamala a jago-nini, které mu mimo jiné potvrdili lásku kryptida k liánám. Když potom Powell ukazoval náhodným domorodcům obrázky s nejrůznějšími zvířaty se snahou skutečné identifikace Mokele, nejčastěji bylo ukazováno na vyobrazení Diplodocusa. Powell se do Konga vrátil o tři roky později, nic závratného však opět nezjistil.

V roce 1980 se k Powellovi připojil jeden z nejvýznamnějších kryptozoologů Roy P. Mackal, se kterým se zaměřil především na Severní Kongo v blízkosti Likouala aux Herbes River a na jezero Tele. O rok později zorganizoval Mackal expedici zabývající se větším seznamem legendárních tvorů ve vzdáleném okolí jezera Tele, mezi které například patřili Ndendeki (obří želva) nebo Mahamba (15metrový krokodýl). Během výpravy byl zpozorován záhadný tvor, který zvednul hladinu jezera, ve kterém se údajně měl Mokele vyskytovat. Jeden člen expedice, Greenwell, si byl jistý, že jev nezpůsobil hroch ani krokodýl.

Mackal v roce 1987 napsal o své expedici podrobnou publikaci A Living Dinosaur? a marně se pokoušel sehnat finance na další výpravu. Těch bylo do dnešních dnů zorganizováno hromady, zatím konče tříměsíčním pátráním americké trojice (Sam Newton, Stephen McCullah, Joe Marrero) v červenci 2012. Co se nakonec skrývá za jedním z nejznámějších a nejhledanějších kryptidů současnosti? Je to jenom bytost pocházející z duchovního světa, domorodci přehnaně zkreslený slon nebo snad přežívající předpotopní dinosaurus?

Nakonec určitě není od věci si říct v literatuře často citované svědectví Francouze Le Noela, kterému jeho domorodý průvodce Nzeko vyprávěl relativně nedávný souboj rybářů se dvojící apatosaurů. Jelikož domorodce již nebavilo vyhýbat se povodí řeky a svíjet se ve strachu, rozhodli se dvojice tvorů zbavit. Nastražili proto v místě, kde řeka opouští jezero, několik za sebou jdoucích řad naostřených dřevěných kůlů. Oba záškodníci potom do léčky padli, a ačkoli prorazili spoustu řad kůlů, jeden z nich přece jenom nakonec zahynul. Druhý přežil a už se neukázal. Tato příhoda se měla stát v roce 1958 a všichni ti, co pozřeli Mokele maso, zanedlouho zemřeli (nutno říct že údajně byl nebožák pouze zraněný a rybáři ho na místě dorazili oštěpy a otrávenými šipkami - proto také pravděpodobně po pozření masa zahynuli).


Další obrázky / fotografie k tématu:
Roy P. Mackal
Řeka Kongo
Kniha A living dinosaur?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lokinmal Lokinmal | 25. června 2013 v 20:43 | Reagovat

Hmm,velmi dobře napsané,i když tohoto tvora už znám,ještě sem o něm takové podrobnosti nezjistil.Čet sem taky že prý zabil několik domorodců,ale bez úmyslu.Většinou je prý zabil svím velkým ocasem nebo hlavou,ani o tom neví.No a taky se někde psalo že je i pravděpodobnost s ploutvemi.Nevím co je na tom pravdy ale možné to je.

Tak mám otázku,proč nevěěříš na vyhynutí dinosaurů meteoritem?
Ptám se hlavně proto jaká by mohla být kvůli výhynu další teorie,řekni prosím tu svoji.

2 StrYke StrYke | E-mail | Web | 25. června 2013 v 21:42 | Reagovat

[1]: Bylo to myšleno v tom smyslu, že nevěřím, že dinosauři v té době vyhynuli :-) Je dokázané, že minimálně někteří dinosauři žili ještě ve třetihorách.

3 Lokinmal Lokinmal | 26. června 2013 v 13:43 | Reagovat

[2]: Jo takhle,tak tojo.Už rozumím,možnost tu prý je.Je dokonce dokázané že menší dinosauři mohli přežít náraz meteoritu a před chladem po té vzniknutý,se mohli schovat v těle velkého dinosaura.

4 MaikelM MaikelM | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:32 | Reagovat

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

5 TomkoP TomkoP | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 12:53 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

6 WilliamAbsep WilliamAbsep | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 19:44 | Reagovat

Regards! Quite a lot of content.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.