Ningen - Mořské panny se vracejí

10. února 2013 v 0:00 | StrYke |  Kryptidé
Název:Ningen
Další názvy:-
Výskyt:
Jižní Atlantik
Význam. osobnosti:-
První zmínka:1990

Mořské panny byly ve své době oblíbeným tématem námořníků a setkání s nimi hlásila spousta z nich z nejrůznějších koutů světových oceánů a moří. Mělo se jednat o krásné stvoření s lidským tělem, ale s rybím ocasem místo dolních končetin - realita je ale trochu jiná. Ve skutečnosti byli za mořské panny zaměňováni kapustňáci, tvorové o poznání ošklivější a méně humanoidní. Znamená to ale, že člověku podobná zvířata ve vodním prostředí nežijí? I když se to může zdát neuvěřitelné, i v dnešních dobách existuje kryptid, nápadně se podobající mořským pannám - a tentokrát o kapustňáka téměř určitě nejde.


Teprve na konci 20. století bylo zaznamenáno první doložené svědectví o spatření záhadného mořského živočicha v Antarktidě, nesoucího zřetelné humanoidní rysy. V Japonsku ho začali nazývat Ningen, což v překladu znamená "člověk". Ačkoli o jeho nepříliš známé existenci máme hromadu důvodů pochybovat, je tu přece jenom i pár takových, které nám naši sebejistotu značně podkopou. Jedná se jenom o japonskou městskou legendu (Ningen je totiž nejčastěji pozorován japonskými rybáři) nebo je to skutečný živočich, jehož existenci chce vláda zatajit? Mohlo by se jednat snad o mimozemskou formu života?

Název Ningen byl kryptidu udělen v roce 1990 profesionálními rybáři, který jej pozorovali v Pacifickém oceánu. Už tehdy byli fascinováni kolosální velikostí (60-90 stop) a humanoidními rysy albínského tvora. Nejčastěji citované svědectví vypráví o výzkumné lodi studující velryby, jejíž pasažéři údajně viděli něco, co nejprve považovali za cizí ponorku. Brzy se ale ukázalo, že se jedná o živého dýchajícího tvora, který záhy zmizel v hlubinách. Jeho délku tehdy anonymní svědek odhadl na 20-30 metrů. Později se ale objevili skeptici, kteří tvrdili, že posádka chtěla pouze zakrýt fakt, že o velrybách nezjistila téměř nic.

Jak ale záhadný živočich vypadá? Jeho podoba se v každém svědectví minimálně o detail liší. Nejčastěji je Ningen popisován jako obrovský tvor s lidskými rysy, především potom v obličeji, kde jsou jedinými viditelnými znaky oči a ústní štěrbina. Často jsou potom očitými svědky popisovány ruce (mnohdy i s pěti prsty!) a někdy dokonce i "zadní" nohy. Někteří naopak popisují ploutve a objevily se i takové popisy, které mluví o rukách a rybím ocase (tady už je to identické s mořskou pannou až přehnaně). Po internetu potom kolují nějaké fotografie, na kterých by jste identického tvora hledali jenom stěží - na jedné je dokonce Ningen zachycen na pevnině.

Podle některých teorií existuje relativně málo svědectví proto, že japonská vláda se snaží případy s Ningenem ututlat. Ti nejvíce fantazírující zastánci dokonce tvrdí, že po internetu kolují podvodné a nekvalitní fotografie (někdy i videa), aby vláda mohla celý případ smést pod stůl a "uklidnit" veřejnost. Ale proč by to dělala? Vždyť se přece jedná o pouhou městkou legendu, ne? Nebo jde o něco ještě mnohem tajemnějšího, než jsou nějaké historky, ba dokonce i dosud neznámý humanoidní tvor?

Jestliže by byla spojitost mezi Ningenem a japonskou vládou pravdivá, můžeme předpokládat, že za tím bude něco víc než jenom obyčejný dosud neznámý živočich. Postrádalo by to totiž jinak úplně logiku - za Ningenem dosud nebyla zorganizována žádná expedice, čímž se nám vyškrtává strach o finance, a nebýt článku z roku 2007 v japonském časopise Mu, sotva by někdo věděl, co je vlastně ten Ningen zač. Co nám tedy zbývá? Nemohl by být Ningen mimozemskou formou života? Přece jenom, i o delfínech se vedou teorie, že se ve skutečnosti jedná o mimozemšťany.

A nebo je to úplně něco jiného? Mohlo by se jednat o chybějící evoluční stádium člověka? Mnoho indicií naznačuje, že si naše rasa prošla i podvodní formou. Odborníci věřící v tuto teorii se často obhajují fakty, že lidské plemeno má silnou vrstvu podkožního tuku, v děložním stádiu má něco jako žábry a podobných bodů by se našlo mnohem více. Dokonce existuje i teorie, že naši vodní předci žili v řekách, a v okamžiku, kdy jejich domovy začaly vysychat, se museli pomalu napřimovat a začít dýchat kyslík plícemi (jestli nežili podobným stylem života jako velryby nebo delfíni).

Ningenovu skutečnou totožnost se ale asi jen tak nedozvíme, jelikož zájem o něj se rovná nule. Vedle dalších teorií jsou i takové, které jej považují za "pouhého" ducha, pohybujícího se v duchovním světě (Japonsko má takových duchů spousty - např. Kappu a jiné, často zvířatům podobné stvoření). Někteří lidé také věří, že se ve skutečnosti jedná pouze o gigantického albínského rejnoka. Zastánci teorie, že se jedná o něco na způsob mořské panny, se často opírají o satelitní snímek Google Maps, kde je u Jižního Atlantiku zřetelný tvar opravdu se podobající tvoru s rukama a rybím ocasem. Ve skutečnosti se ale bude pravděpodobně jednat pouze o kru.


Další obrázky / fotografie k tématu:
Ningen
Ningen
Ningen
Ningen
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kie* Kie* | Web | 10. února 2013 v 10:02 | Reagovat

Páni, je to poprvé, co si o něm někde čtu. Krásně jsi to popsal, ale ty poslední fotky, co jsi přidal - myslím, že bych polovinu z nich mohla vysvětlit. Třetí a čtvrtá fotka jsou vážně nepravděpodobné (3. kra a na čtyřce také)... :-)

Co se týče svědectví, lidé si někdy dokáží vymyslet spousty kravin jen proto, aby byli zajímaví... Každopádně takto bych to mohla vysvětlovat u všech tvorů.. :D Zase jsem se u tebe něčemu přiučila.. :-)

A to o delfínech, že jsou "mimozemského původu" jsem také netušila... Je na to nějaký článek? :) :D

2 StrYke StrYke | E-mail | Web | 10. února 2013 v 11:13 | Reagovat

[] Taky si myslím, v případě Ningena asi fakt půjde jenom o městkou legendu.
O delfínech jakožto mimozemšťanech jsem nikdy nečetl vysloveně článek, většinou jenom nějaké zmínky v různých knížkách. Pokoušel jsem se teď najít alespoň nějaký článek na internetu a pro příklad bych třeba uvedl tento: http://weeklyworldnews.com/aliens/11754/dolphins-are-aliens/

3 Lokinmal Lokinmal | 26. června 2013 v 14:05 | Reagovat

Když se tu mluví o mořských lidech,taky ti na email přišli ty fotky s těma divnýma rybama?
Jedna taková velká zubatá ryba a ta druhá měla takovou hnosnou pusu s velkými dvěmi předními zuby.měla ruce s plovacími blány a na půl lidské,na půl rybí.

4 Matthayus Matthayus | 24. července 2013 v 18:41 | Reagovat

Nemůžeme zase všechno dávat do souvislosti s mimozemšťany :) Podle mě delfíni tu jsou jako normální článek evoluce vývoje ;)

5 Náhodný čtenář Náhodný čtenář | E-mail | 24. srpna 2014 v 19:34 | Reagovat

Řekl bych, že delfíni nejsou mimozemského původu O.o mají dokonale vyvinutý systém genetické výbavy, který má stejný klíč, jako u všech organismů na naší planetě .) jinak zajímavý článěk, fascinují mě teorie o tvorech kategorie: "Tajemní."

6 Ema Ema | E-mail | 20. listopadu 2015 v 15:45 | Reagovat

[3]:Nesouvisí to ze záhadou The Bloop?Jestli jste na Animal Planet viděly dokument Mořské víly: nalezené tělo ve kterém ukazují více prozkoumaný případ The Bloop, víte o čem mluvím.

7 StrYke StrYke | E-mail | Web | 22. listopadu 2015 v 16:42 | Reagovat

[6]: Přímo to spolu nesouvisí, ale spojitost v tom nalézt můžeme :) O zvuku Bloop na těchto stránkách také píši http://kryptozoologie.blog.cz/1212/bloop-nejvetsi-zvukova-zahada

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.