Wyverna - Přežívající vyhynulý ptakoještěr

24. února 2013 v 0:18 | StrYke |  Kryptidé
Název:Wyverna
Další názvy:Wyvern
Výskyt:
Někde na Severu
Význam. osobnosti:-
První zmínka:Legenda

Oceány jsou pro člověka velkou neznámou a tvrzení, že jsme již všechna hlubinná stvoření objevili, nemůže z úst vypustit snad ani ten největší skeptik. S povrchem je to potom už o něco těžší, ale stále převládá názor, že ani zde nejsou všechna větší zvířata popsána. A nakonec tu máme vzduch. Ani zde se nedá tvrdit, že už by jsme všechny létající tvory znali. Ale mohl by oblohou brázdit tvor od ostatních natolik odlišný, že i naprostý laik by poznal, že není něco v pořádku? Jinými slovy, může do dnešních časů přežívat ptakoještěr nebo jemu příbuzný živočich?


Mnohé nasvědčuje tomu, že svou vlastní existenci nepřežili jenom tvorové typičtí v druhohorách žijící s pevnou půdou pod nohama nebo v nekonečné modři vod. I když mezi kryptozoology jsou to méně známé případy, existují i takový kryptidé, kteří se nápadně podobají ptakoještěrům. Typickým a neznámějším případem je Kongamato, jehož výskyt je hlášen z okolí zemí Angoly, Zambie a demokratické republiky Kongo, a jehož popis se nejblíže podobá Dimorphodonovi. Nás v tomto článku ale zajímá dnes již pravděpodobně vyhynulá Wyverna, legendární druh draka, který by se měl spíše odebrat do říše legend, než do kryptozoologie. Nebo ne?

Wyverna je mytické stvoření se dvěma křídly a se dvěma nohama. Často je označována jako druh draka a mnohdy je námětem ve fantasy knížkách nebo hrách. Běžně je zobrazovaná v heraldice ("pomocná věda historická"). V jejím popisu jsou občas zmiňovány orlí drápy nebo blanitá křídla, ocas má údajně na konci tvar listu nebo je hadovitý. Její název pochází z anglického slovíčka wyvere a francouzského wivre.

Jedná se snad o dosud přežívajícího ptakoještěra? Osobně si myslím, že následující legenda svým způsobem sděluje, že Wyverna jakožto možný pterodaktyl ještě v dávných érách lidstva přežívala, ale dnes je již s nejvyšší pravděpodobností vyhynulá. Severská mytologie totiž vypráví, že byla zrozená bohyní podsvětí Hel a jejím úkolem bylo požírat mrtvá těla hříšníků. Co ale čert nechtěl, z vychladlých těl si brzy začala zvykat na maso teplé a jejími oběťmi byly jak muži, tak ženy a děti. Její krvežíznivost a agresivita ale stále stoupala, až omylem kousla samotného nejvyššího boha Odina. Ten jí oprávněně potrestal vykázáním do ledových tunder, kde ve věčné poloze zmrzla a stala se součástí ledovce.

Kdybychom se pokusili tuto legendu přeložit do reálného příběhu, mohlo by to vypadat nějak takhle: Předpokládejme, že wyverna byla ve skutečnosti pterodaktyl. Dost možná že na začátku vyprávění byla v ohrožení vyhubení a proto se zdržovala přímého lovu a upřednostňovala pojídání mršin. Její populace se ale začala časem zlepšovat a mrtvá těla přestala stačit pterodaktyly živit. Proto začala útočit na poměrně snadnou kořist - na člověka. Ten se ale samozřejmě začal bránit a nějakým způsobem stále slabou populaci wyverny utlačovat. Nakonec to vedlo k jejímu vyhubení.

Jestliže by se nezařadila Wyverna do legend a pohádek, zcela určitě by našla své místo v kryptozoologii minulosti. Ačkoli v takovém oboru by jí hledal opravdu jen málokdo, její přítomnost můžeme sledovat v mnoha knížkách, hrách a především v různých znacích různých společností nebo sportovních týmů. Její vzhled byl inspirací mnoha maskotů a jmenování všech lidí, co se jí nechali inspirovat, by vyšel na další takovýto článek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.