Kongamato - Vzdušný přízrak smrti

10. března 2013 v 0:00 | StrYke |  Kryptidé
Název:Kongamato
Další názvy:-
Výskyt:
Zambie
Angola
Demokratická republika Kongo
(...)
Význam. osobnosti:
Roy P. Mackal
Jaroslav Mareš
První zmínka:1923

Člověk jakožto obyčejný tvor by bez své inteligence a technologií v divoké přírodě nepřežil více než pár generací. Nebezpečí číhá na souši, ve vodě, a možná i ve vzduchu… A to nepočítáme dravce, kteří si troufnou pouze na lidská mláďata, ale bavíme se o králi všeho živočišného letectva současnosti, který by bez mrknutí oka mohl usmrtit dospělého člověka. A podle mnoha svědectví ze Zambie, Demokratické republiky Kongo a Angoly tento tvor dávnověku svých možností plně využívá a už i představa setkání s ním nahání husí kůži těm, kdo si to představí v teplech svých domovů.


O kom je řeč? Podobnému popisu nemůže odpovídat nikdo jiný než v kryptozoologii poměrně známý případ Kongamato. Tvor, jehož pradávný vzhled nejen reprezentuje letce druhohor, ale je také častým předmětem vyprávění domorodců i vážených osob, které se s ním měli setkat tváří v tvář. Vzhledem k realističnosti mnohých takových svědectví, mnohdy doprovázené i fyzickými důkazy, je podle mě Kongamato momentálně jeden z nejnadějnějších kryptidů, kteří by mohli v blízké době prokázat svou existenci.

Nejžhavějším kandidátem pro totožnost s Kongamatem je v současnosti údajně vyhynulý ptakoještěr Dimorphodon. Je popisován jako tvor s přibližně metrovým rozpětím křídel, netopýřími kožovitými křídly, charakteristickou rudou barvou kůže, jakoby bezmasou hlavou připomínající lebku s hluboce vpadlýma očima, a někteří svědci popisují také zobák plný ostrých zubů. Skupina britských výzkumníků ukazovala tamějším domorodcům kresbu pterosaura, po jejímž zpozorování často reagovali dotazující velice vyděšeně. Mezi domorodci totiž koluje legenda, že pouhý pohled na Kongamata znamená jistou smrt. Někteří skeptici ale i přesto prohlašují, že za celým případem stojí pouze špatná identifikace obrovského netopýra nebo velkého čápa.

První zmínku o tajemném ptakoještěrovi přinesli ve stejném roce nezávisle na sobě Frank H. Melland a markýz de Chatteleux. Oba se v roce 1923 pohybovali v bažinaté oblasti Džiundi, skutečné povědomí o Kongamatovi do civilizovaného světa ale přinesla teprve až kniha průzkumníka Franka Wellanda In Witchbound Africa z roku 1932, kde shromažďuje popisy domorodců, které jsou v drtivé většině víceméně shodné.

Za první zaznamenané pozorování prehistoricky vypadajícího létajícího tvora je považováno svědectví inženýra Browna z roku 1956, které se mělo odehrát v Severní Rhodesii u jezera Bangweulu poblíž města Mansy. Bylo přibližně 18:00, když údajně pozoroval dva tiše a pomalu letící živočichy přímo nad jeho hlavou. Jejich délku odhadoval na tři stopy (přibližně jeden metr) a délku těla od zobáku k tenkému ocasu čtyři a půl stopy (1,4 metru). Následující rok přišel do nemocnice ve Fort Rosebery těžce raněný pacient s hlubokou ránou na hrudi, tvrdící že byl napaden velikým ptákem v Bangweulu bažinách. Dotyčný údajně následovně popsal tvora nápadně se podobajícímu ptakoještěru.

Poměrně známá je nezapomenutelná zkušenost povstalců s "přízrakem smrti", jak je někdy Kongamato nazýván. Jejich skupina údajně překračovala hranice mezi Angolou, Zambií a Zaire neprostupnými bažinami. Jejich počet klesal podle výdrže jednotlivců, naprostý kolaps však měl přijít teprve tehdy, když na zambijské straně ptakoještěrovi podobný tvor srazil k zemi prvního povstalce. V téměř stejnou chvíli měli z různých stran přilétnout další jedinci, kteří začali dělat z černochů potravu. Po krvelačném boji zbyli z pěti povstalců pouze dva, z toho jeden zanedlouho zemřel na poranění.

V roce 1988 se po stopách Kongamata vydal i jeden z nejvýznamnějších kryptozoologů vůbec - Roy P. Mackal. Ačkoli jeho expedice do Namibie nebyla zrovna úspěšná, jeden z jejích členů James Kosi prohlašoval, že v mlze zahlédl tmavou siluetu v klouzavém letu. Pozadu ani nezůstal nejvýznamnější český kryptozoolog Jaroslav Mareš, který detailně popsal svou výpravu v letech 2001 a 2002 v Magazínu záhad. Po jistých potížích se přece jenom dostal do oblasti, ve které by se měl tvor vyskytovat, a prý měl sám zahlédnout cosi, co by Kongamatovi odpovídalo. Sám si však není jistý, jestli opravdu spatřil kryptida, či nikoliv.

V Angole byly údajně relativně nedávno objeveny kožovitá vejce patřící Kongamatovi. Podle tisku je nalezli vojáci, kteří je předali vědcům. Jak jsem se ale pídil po výsledku, bohužel jsem nic konkrétnějšího již nenašel.

Kongamato má prý údajně lovit především pštrosy, kteří jsou díky své neobratnosti pro něj lehkou kořistí. Na svou kořist by se měl snést z výšky a útočit především na nekrytý krk. Svým extrémně ostrým zobákem dokáže prorazit i velmi tvrdou kůži a tím se dostat k jeho oblíbené pochoutce - vnitřnostem. Údajně nepohrdne ani mršinou.

Další obrázky / fotografie k tématu:
Dimorphodon
Čáp černý
Fotografie z roku 1860
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 B-tone B-tone | Web | 11. března 2013 v 18:23 | Reagovat

Ahoj rád bych se spřátelil :)

2 Matthayus Matthayus | 25. července 2013 v 9:52 | Reagovat

Bezpochyby nejlepší blog o kryptidech !!!
Akorát mě někdy připadá , že věci , které nejsou moc podstatné zbytečně rozvádíš do detailů :),ale jinak je to super .
P.s: Taky bych rád navázal kontakt přes skype , Email :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.