Lagarfljotsormurinn - Obrovský had z ledové země

24. března 2013 v 0:00 | StrYke |  Kryptidé
Název:Lagarfljotsormurinn
Další názvy:
Lagarfljót Worm
Lagarfljótsormur
Výskyt:
Jezero Lagarfljot, Island
Význam. osobnosti:-
První zmínka:1345

V relativně nedávné době rozvířil debatu kryptozoologických nadšenců video záběr, na němž byl zachycený poměrně neznámý tvor z Islandu, známý pod víceméně jazykolomným názvem Lagarfljotsormurinn. O jakého kryptida se vlastně jedná? Jedná se snad o další z městských legend, jejichž slávu znají pouze obyvatelé kolem ohniskových oblastí, nebo snad o reálného živočicha, jehož nenápadnost mu pomohla k uniknutí před lidskou společností až do dnešních časů? V následujících řádkách se dočtete, že jeho nenápadnost se rovná téměř nulovým informacím…


Ale přece jenom se mi podařilo něco na internetu vyštrachat. Legenda o Lagarfljotsormurinnovi začíná již v roce 1345 a je zaznamenaná v rukopisech Icelandic Annals (zaznamenány události ve 13. a 14. století na Islandu). Jeho pozorování bylo přisuzováno k předvěsti něčeho špatného, např. přírodním katastrofám. Jón Árnason popsal stvoření kryptida následovně:

Malá dívka dostala od své matky zlatý prsten, a zeptala se, jak z něj nejlépe získat zisk. Odpovědí jí bylo, že jej má dát pod štiku. Dívka to udělala, ale když si za pár dní pro prsten přišla k jezeru, čekal na ní místo štiky obrovský tvor připomínající draka. Ten začal zanedlouho terorizovat okolí - plivat jed a zabíjet dobytek i lidi. Dva Finové jej údajně málem zabili, jako naschvál na ně ale čekal ve větší hloubce jezera ještě větší tvor.

Mohla by být tato historka založena na skutečné události? A mohlo by jezero Lagarfljot se svou délkou 25 km a šířkou 2,5 km skrýt populaci údajně tak velkých stvoření, když už by se vůbec takový tvorové v jezeru uživili? Některá svědectví náhodných svědků poukazují, že něco takového je opravdu možné. Lagarfljotsormurinn je nejčastěji popisován jako hadovitý tvor, jehož záda jsou často pozorována nad hladinou. Svědectví o jeho spatření jsou známá i z moderní doby, mezi nejznámější případy patří pozorování National Forest Service v roce 1963 nebo svědectví učitele a několika žáků z Hallormsstaðir School.

Nejslavnější okamžik Lagarfljotsormurinnovi existence však přišel teprve v roce 2012, kdy byl natočený hlasatelem RUV. Video se stalo téměř okamžitě diskuzí všech kryptozoologických nadšenců - zobrazovalo jakýsi objekt ve vodě v horizontálním pohybu. Jak se ale brzy ukázalo, jednalo se pouze o neživou věc, nejpravděpodobněji asi o rybářskou síť pokrytou ledem. Co je teda vlastně Lagarfljotsormurinn zač? Na odhalení tohoto tajemství si asi ještě nějaký pátek počkáme…


Další obrázky / fotografie k tématu:
Jezero Lagarfljot


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kim :) - Spoluadminka Kim :) - Spoluadminka | 24. března 2013 v 16:49 | Reagovat

Pozri si aj náš blog o psíkoch. Založ si vlastný nick a hraj sa s virtuálnymi psíkmi. Je to zábava ;) mystive.blog.cz
Prepáč veľmi ak otravujem.
Kim

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.