Tatzelwurm - Červovitý tvor ze sousedství

10. června 2013 v 7:35 | StrYke |  Kryptidé
Název:Tatzelwurm
Další názvy:
Springwurm
Praatzelwurm
Stollenwurm
Basilisco
(...)
Výskyt:
Alpy
Význam. osobnosti:Ivan Mackerle
První zmínka:1799

Když by někdo řekl spojení "evropský kryptid", mezi nejžhavější kandidáty na tento titul by určitě patřil Tatzelwurm (v překladu název znamená prackatý červ), jehož trvalým sídlištěm jsou ne zas až tak vzdálené Alpy - jak rakouské, tak italské i švýcarské. Pro amatérské české kryptozoology je výzvou, která se může rovnat obyčejné dovolené se zvýšenou pozorností na záhadné tvory připomínající červa. Není proto divu, že stejně jako tomu je i u Olgoj Chorchoje, i Tatzelwurm je více než spojený s Československem a to opět díky Ivanu Mackerlemu. O tom ale až níže…


Tatzelwurm je dnes už brán spíše jako legenda, než plnohodnotný kryptid s právem na prokázání své existence. Svědectví o jeho pozorování vzala společně s dobou za své a až na pár výjimek ho nikdo veřejně neviděl. Patří snad minulosti, nebo vůbec nikdy neexistoval? Nebo snad jeho populace natolik zřídla, že setkání s ním se rovná neuvěřitelnému štěstí? Tak či onak, strach z jeho vzezření v relativně nedávných dobách byl skutečný - a podle toho co se o něm říká, tak právem.

Jak vůbec Tatzelwurm vypadá? Už podle jeho jména se dá poznat, že je červovitého tvaru. Slovo "wurm" je důležitou součástí většiny jeho názvů - Stollenwurm, Springwurm, Praatzelwurm… Podle očitých svědectví by se mohlo jednat o obojživelníka nebo plaza hnědé barvy se zašpičatělým ocasem. Někteří svědci hovoří o hlavě podobné kočičí, někteří naopak viděli tvora s doutníkovitým tvarem těla včetně hlavy. Měl by být pokryt šupinami a jeho velikost by se měla pohybovat mezi 60 až 100 cm. Nejzajímavější jsou ale na Tatzelwurmovi jeho končetiny - existují mnohá pozorování dvounohého tvora s absencí zadních. Paradoxně ale existují i taká, která hovoří o čtyřech malých nožičkách nebo o žádných.

Mohlo by se snad jednat o dva různé tvory, jejichž vzhled je sice podobný, ale v zásadních věcech se liší? Nebo je mnoho svědectví nepřesných, chybných nebo snad vymyšlených? Charakteristika chování Tatzelwurma se ale ve většině případů shoduje. Člověku i zvěři nebezpečný tvor vynikající svou agresivitou by měl přežívat v norách poblíž vody, které si sám zřizuje mezi kameny, a měl by být schopný mrštně skákat na poměrně velkou vzdálenost. V Itálii ho vedle jména basilisco nazývají mléčným hadem kvůli jeho údajné oblibě v dojení krav.

Přirozeně se musíme k některým údajům stavět trochu s rezervou. Postrádání zadních nohou Tatzelwurma a zároveň schopnost skákat na velké vzdálenosti se víceméně vzájemně vylučují a pokud je mi známo, dosud není znám žádný vyšší živočich odpovídající podobnému popisu. Já osobně se stavím k názoru, že v případě jeho skutečné existence by se snad mohlo jednat o nějaký druh menšího velemloka. Fantastické schopnosti se dají jako u mnoha dalších případů vysvětlit respektem ke zvířeti a především pověrčivostí našich předků. K teoriím ale až níže.

K Tatzelwurmovi se mmj. váže pestrá škála nejrůznějších pozorování, a to především historky očividně fantasií zdeformované. Nejznámější a nejvíce citovaná z nich vypráví o sedlákovi Hansu Fuchsovi, který se v roce 1799 vypravil ve vesničce Unken (rakouské Alpy) sbírat lesní plody. Naneštěstí byl napaden dvojící tatzelwurmů - příčinou jeho smrti ovšem údajně nebyli zvířata, ale strach, jenž se ho zmocnil. Dodnes stojí na místě jeho skonu pomník, který je dnes nenápadnou součástí hotelu.

Určitě ani nebude na škodu se seznámit s některými svědectvími z nedávných let. Dne 28. září 2009 se měl setkat se záhadným hnědým plazem na své zahradě Giovanni Pianezzola v italském městě Vallonara. V domnění, že šlo o aligátora, chtěl svědek informovat policii, místní vesničané ho ale "ukonejšili" že se jednalo pouze o neškodného basilisca (italský název pro Tatzelwurma). V Horním Rakousku v roce 2007 objevil malý chlapec několik mrtvých hadů, a zanedlouho poté i kolem půlmetru dlouhého hnědého plaza. Rychle se rozběhl domů pro fotoaparát, ale při jeho návratu už byl záhadný živočich pryč. Podobných zpráv přichází především z oblasti Itálie a Rakouska stále mnoho, bohužel se většina z nich s Tatzelwurmem může shodovat jen těžko.

Jsou ale pouze "obyčejná" svědectví základem pro jeho teoretickou existenci? Minimálně dvě hovoří o mrtvém Tatzelwurmovi, přičemž jednou byla dokonce získána kostra! Více nejmenovaný muž údajně nalezl v roce 1828 v bahně jeho zcela zachovalou zdechlinu. Než se však stačil vrátit s pytlem na přepravu, byla vránami zbavená všech měkkých částí těla. Co se s ní dále dělo, to se neví. Podobný příběh vypráví o sedlákovi, který našel v seně ztuhlého Tatzelwurma, pravděpodobně uprostřed zimního spánku. Vzal ho k sobě domů, kde se začal ale kryptid vracet díky teplu k životu, načež byl ve strachu ubit polenem.

V roce 1934, tedy ve stejném roce kdy byla pořízená slavná fotografie Nessie, vyfotografoval Tatzelwurma švýcarský fotograf Balkin. Tomu se podařilo během jedné z mnoha výprav do Alp zachytit tvorovu hlavu vyčuhující z houští. Snímek byl zkoumán několika odborníky a oficiálně označen za podvod, i když se stále najdou kryptozoologové přesvědčeni v jeho pravost. (O fotografii jsem se chtěl věnovat v jednom dílu plánovaného seriálu "Slavné záběry kryptidů", toto je ale opravdu všechno, co se o něm dá napsat)

Důvod, proč je Tatzelwurm již neotřesitelně spojený s Československem, je jednoduchý - stejně jako tomu bylo i u mongolského červa Olgoj Chorchoje, i po něm poprvé pátral český záhadolog a kryptozoolog Ivan Mackerle. Jeho expedice v roce 1997 do rakouských Alp sice nebyla kdovíjak úspěšná, ale shromáždil do té doby nejvíce informací o alpském červu, a ještě donedávna byl považován za největšího odborníka na něj - pokud ne za největšího. Tento titul mu vzala teprve smrt v lednu tohoto roku.

Teorií, co by mohl Tatzelwurm představovat, je hned několik. I když většina odborníků na jeho existenci přirozeně nevěří, existuje i pár výjimek, které si ho vysvětlují jako velemloka, nějaký dosud neznámý gigantický druh kroužkovce, nebo jako nějaké zatoulané domácí zvířátko. Rozdíly v na sobě nezávislých svědectví opravdu vyvolávají v čtenáři otázku: Je Tatzelwurm alespoň trochu založený na pravdě, nebo je to jenom čistá fikce? Jestli se to někdy dozvíme, to je teprve ve hvězdách.


Další obrázky / fotografie k tématu:
Velemlok čínský
Pomník z roku 1799, FOTO: Ivan Mackerle
Falsifikát kostry Tatzelwurma
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.