Ahool - Obří netopýr z ostrova Jáva

22. července 2014 v 20:49 | StrYke |  Kryptidé
Název:Ahool
Další názvy:Athol
Výskyt:
Jáva
Význam. osobnosti:Ernest Bartels
První zmínka:1925

Jáva je třináctým největším ostrovem světa a zároveň také nejlidnatějším. Je součástí Indonésie a značnou její plochu tvoří tropický deštný prales. Má rozlohu 132 000 km². Je vulkanického původu, tudíž jsou zde běžná zemětřesení (naposledy v červenci roku 2006). A kromě jiného, má zde žít legendární obří netopýr, který byl podle svého typického skřeku pojmenován Ahool. Má vůbec šanci žít v něčem takovém dosud neobjevený tak atypický tvor?

První zmínka o zvláštním létajícím stvoření pochází z roku 1925. Údajně tehdy přeletělo nad hlavou přírodovědci Ernestu Bartelsovi, který zkoumal vodopád na svazích Salek Mountains. O dva roky později se s ním setkal podruhé, tentokrát poblíž řeky Tjidjenkol v Západní Jávě. Přibližně v půl dvanácté v noci ležel přírodovědec v posteli, když zaslechl zvláštní a odlišný zvuk od zbytku džungle, podobající se hool! Vyběhl z chatrče a ani ne minutu po zaslechnutí zvuku nad ním proletělo stejné stvoření, se kterým se setkal před dvěma lety.

Ahool svým vzhledem připomíná velkého netopýra. Velikost jeho těla by měla být přibližně stejná jako malého dítěte (přibližně 1,1 metru) a rozpětí křídel dosahuje tří metrů. Jeho tělo je pokryté šedou srstí a kožovitá křídla jsou zbarvena do ruda. Na předloktí má velké drápy. Nejzajímavější částí těla je asi hlava, která údajně připomíná lidoopa a to díky velkým černým očím a zploštělé tváři. Díky tomu také existují teorie, podle kterých se jedná o zcela prvního zaznamenaného létajícího lidoopa (v širších kruzích však tato teorie snáší silnou kritiku).

Samci tohoto kryptida jsou údajně samostatní a žijí pouze se samičkami a svými mladými, dokud nejsou schopný postarat se sami o sebe. Samičky jsou naopak společenské. Jedná se o nočního tvora, který přes den spí ve štěrbinách vodopádu a v noci vylétává lovit na řeku ryby. Na své oběti se snáší ze shora a útočí svými tesáky na krk. I když kořist umírá téměř okamžitě, Ahool útočí několikrát. Krom ryb do jeho jídelníčku patří menší savci, ale je schopen ulovit i tak velké sousto jako je například člověk.

Co se může ve skutečnosti pod názvem Ahool skrývat? Jestliže by šlo opravdu o velkého netopýra, svými rozměry by téměř dvojnásobně překonal dosud největšího kaloně malajského, který má maximální rozpětí křídel 1,7 metru. Podle méně optimistických teorií by se dokonce mohlo jednat o samotného kaloně, který se opravdu v Indonésii vyskytuje a mohl by být zveličován svědky ať už kvůli strachu, nebo třeba touze po senzaci. Pravděpodobnější vysvětlení však hovoří o obyčejné sově. V tomto případě jsou horkými kandidáty dvě soby s latinskými názvy Strix leptogrammica a Strix seloputo - obě se opravdu v Indonésii vyskytují. Jejich rozpětí křídel je však poněkud menší - pohybuje se kolem 1,2 metru. Rozměry Ahoola ale můžou být přehnané a jeho totožnost se sovami také podporuje popisovaná plochá hlava s velkýma černýma očima a šedá srst, kterou opravdu sovy zespoda mají. Dokonce vydávají i zvuk, který by mohl připomínat hooh! Podle další teorie by se mohlo jednat o dosud přežívajícího ptakoještěra. Někteří kryptozoologové spojují Ahoola s Ropenem z nedaleké Nové Guinei nebo například s Kongamatem z Konga.

Jestli je však na Ahoolovi něco pravdy, to se asi zatím ještě nedozvíme. Vzhledem k rychlému kácení pralesů na Jávě je pravda stále blíž - pokud tedy tvor nestihne kvůli ztrácejícímu se životnímu prostředí vyhynout dříve, než ho stačíme poznat. Jaký názor na tohoto kryptida máte vy?


Další obrázky / fotografie k tématu:
Roy P. Mackal
Jaroslav Mareš
Baryonyx walkeri
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.