Yetti - fenomén kryptozoologie

13. července 2014 v 15:54 | Michaela Ladná |  Kryptidé
Název:
Yetti
Výskyt:Himaláje
Výška:
1,6 - 2,5 m

Slovo Yetti skrývá velké tajemství a význam v jiném jazyce, který dokonale přibližuje skutečnost, o jakého tvora se jedná. Kdybychom si přeložili název Yetti z jazyka Šerpů, vyjde nám naprosto jasný název: Divoké horské zvíře- což dokonale odpovídá skutečnosti výskytu i skutečnosti, že jeho existence nebyla dosud potvrzena. Jsme na stopě obrovského objevu, nebo si tohoto tvora místní pletou s medvědem ušatým? Jestli ano, čí jsou tedy tajemné stopy, které se nedají přiřadit žádnému dosud známému živočichovi?

Yetti je popisován jako primát chodící po zadních končetinách s šedou, černou a někdy i bělavou velmi hustou srstí. Mozkovna jeho hlavy má tvar kokosového ořechu se špičkou směřující vzhůru. Skalp Yettiho hlavy prý mají v klášteře Kumjung vysoko v pohoří Himalájí- tento "kus Yettiho" však nikdy nebyl prozkoumán, protože je to posvátná památka patřící ke klášteru, která je vyjmuta ze své truhly jen tehdy, když probíhají posvátné rituály. Mniši tento posvátný pozůstatek odmítli vydat i jen na malý vzorek chlupu. Je tedy jasné, že vědecký průzkum v laboratoři nikdy nepovolí. Tento údajný skalp je vědci považován za podfuk, ale svědci potvrzují, že odpovídá tvaru hlavy Yettiho a ani vědci nemohou mít nic proti, protože nedokáží tento posvátný kus identifikovat. Dalším značným rozdílem Yettiho od jiných známých primátů je jeho palec na noze, který je postaven u ostatních prstů, podobně jako ten na lidské ruce, když ji položíte na stůl, ale ten jeho je nepohyblivý vůči ostatním prstům.

Existují také teorie o tom, že jde o zástupce mimozemské rasy, kteří v horách hlídají své spící soukmenovce, nebo jde o jedny z kdysi dávno vytvořených mutovaných tvorů s geny mimozemských a lidských jedinců. Další teorií je, že jde o duchy, kteří chrání pohoří Himalájí. Teorie s duchy je vysvětlena způsobem, který uvádí, že se jedná o jinak zbarvený sníh, který spatří horolezci za sněhové bouře. Těmto teoriím se však nevěnuje žádná pozornost, protože neodpovídají realitě setkání ani tvrzení domorodců, kteří v horách žijí.

Jeho existence je založena především na vyprávění obyvatel z okolí himálajského pohoří, kde se zprávy o tomto tvorovi vyprávějí již po mnoho generací.Anglický důstojník Laurence Waddell ho údajně objevil v roce 1899, kdy našel obrovskou stopu chodidla ve sněhu.První fotografie Yettiho stop pořídil v roce 1937 Frank Smythe, který přiložil ke stopě horolezecký cepín na důkaz gigantické velikosti.Britský horolezec Don Whillans během výpravy do Himalájí roku 1970 hledal místo, kde by si postavil stan, ale v tom zaslechl děsivý křik. V noci poté spatřil velkou postavu obcházející kolem tábora. K jeho překvapení našel ráno před svým stanem obrovské stopy. To však není vše, Don Whillans tohoto tvora dále ještě více než čtvrt hodiny sledoval, jak se pohybuje kolem tábora a hledá potravu.První sádrové odlitky stop udělali v roce 1972 američtí horolezci Jeffrey McNeely a Edward Cronin.

Se zprávou o tom, že spatřil stopy Yettiho, se přihlásil v prosinci 2007 americký reportér Josh Gates, který zde se svojí skupinou podnikal výpravu, právě s cílem tohoto tvora objevit. Povedlo se mu naleznout a pořídit otisky nohy s pěti prsty, které byly 33 centimetrů dlouhé a 25 centimetrů široké. Mezi jeho odlitky byly dvě celé stopy a řada neúplných stop. Odborníci, kteří stopy zkoumali, prohlásili, že jsou pravé a není pochyb, že by byly falešné. Výpravy Joshe Gatese si můžete přehrát zde: http://dobyvatelecz.webnode.cz/Pozn.: 7.7.2014- Momentálně probíhá obnova stránek, která brání ve spuštění videí.

Odborníci tvrdí, že se jedná o poškozené či deformované otisky jiných zvířat, ale na otázku, které zvíře má podobnou stopu dokáží uvést jen množství druhů medvědů, jenže na stopách Yettiho není sebemenší známka po medvědích drápech a ty se přeci jen tak snadno v deformované šlápotě neztratí.

Většina odborníků zpochybňuje vše, co se Yettiho týká, protože dosud nebyl podán důkaz, jako živý jedinec nebo vzorek DNA. Jedním vysvětlením možné existence Yettiho je, že by mohlo jít o Gigantopitheca, což je velký lidooop, který vědeci potvrzeně žil před více než 100 000 lety. Další možností je, že je to zástupce druhu Homo erectus- ten se údajně vyskytoval v Africe, Asii i Evropě, avšak jeho popis se Yettimu ani zdaleka nepodobá, to tedy značně podporuje tvrzení, že jde o dosud neobjeveného tvora.

14. února 2013 jedenáctiletý Jevgenij Anisimov se svými kamarády Kirillem a Alexanderem našel poblíž města Leninsk-Kuzněck velké stopy ve sněhu. Zvědaví chlapci je sledovali až ke křoví, u kterého zastavili. Zhruba 30 metrů od nich totiž stálo chlupaté stvoření. Po chvíli se ovšem leklo a uteklo, totéž učinili i vystrašení chlapci. Jejich záběry a informace o historii Yettiho v této oblasti naleznete zde: http://www.novinky.cz/koktejl/293298-maly-chlapec-natocil-jedny-z-nejkvalitnejsich-zaberu-yettiho.html

20.října 2013 se objevila na internetu zpráva s titulkem: "ZÁHADA ROZLUŠTĚNA! Vědci konečně zjistili, kdo je yetti z Himalájí." Tayd je obsah, uvěříte(?): "Zdá se, že britští vědci konečně objasnili, kdo je sněžný muž z Himalájí. Domnívají se, že ve skutečnosti nejde o bájného tvora, ale o křížence ledního a hnědého medvěda.Profesor genetiky na Oxfordu Bryan Sykes provedl v posledních letech několik testů DNA z chlupů dvou tvorů, kteří byli nalezeni v Bhutánu a v severoindickém Ladakhu. Výsledky porovnal s databází všech známých DNA žijících živočichů a dospěl k závěru, že yetti by mohl být křížencem ledního a hnědého medvěda, píše web topky.sk s odkazem na BBC NEWS."

Další věcí, která může vést k mylnému tvrzení jeho existence je, že Šerpové názvem Yetti označují jakékoli divoké zvíře z hor, což značně ztěžuje situaci. Možná bude jednoho dne objeven, možná bude žít nadále v utajení. Jedním si můžeme být jisti, pokud nebude zájem ho najít, tak ho nikdy nenajdeme. Zůstává jediná nezodpovězená otázka na kterou zatím nikdo nedokáže jasně odpovědět: Žije mezi námi?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.