Parazitologie č. 4

18. srpna 2015 v 21:00 | StrYke |  Parazitologie
Toxoplasma
Prvok Toxoplasma gondii se vyskytuje téměř po celém světě a nevědomky se s ním setkáváme každý den. Je přizpůsoben rozmnožování se ve střevech kočkovité šelmy (u nás především kočka domácí), která přibližně dva týdny po tomto procesu vylučuje společně se stolicí oocysty - infekční stádium Toxoplasmy. Ty můžou přežívat ve vnějším okolí i rok a může se jimi nakazit skoro každý teplokrevný živočich včetně člověka. Nákaza probíhá po pozření potraviny, která byla v kontaktu s infikovanými výkaly (např. neumytá zelenina). Toxoplasma se po vniknutí do organismu snaží přizpůsobit život svého hostitele tak, aby byl sežrán kočkovitou šelmou. Např. u člověka toxoplazmóza způsobuje zpomalení reflexů nebo snížení pudu sebezáchovy. V České republice se ročně hlásí 400-800 případů akutní toxoplazmózy.


Kořenohlavec
Korýše kořenohlavce rodu Sacculina najdeme v teplých vodách oceánů. Napadá větší korýše (např. kraby). Jeho životní cyklus začíná u vajíčka, které může být buď velké (samčí), nebo malé (samičí). Malé vajíčko se vyvíjí v larvu (jediné stádium, připomínající korýše) a usedá na tělo hostitele. Tam se mění na vlákno podobné podhoubí a postupně vytvoří jakousi injekci, kterou aplikuje do těla hostitele červovité stádium. To se větví a vysává živiny. Samec hostitele bývá často přeměněn na samici. Poté, co je doslova vyplněn parazitem, vytvoří kořenohlavec vnější část svého těla, do kterého pronikají velká vajíčka (samčí) a probíhá kopulace.


Roup dětský
Hlístice Enterobius vermicularis je jedním z nejběžnějších lidských parazitů a je rozšířená téměř po celém světě. Samci dorůstají kolem 5 mm, zatím co samice můžou dorůst až do 13 mm. Infekce hrozí po zkonzumování vajíčka. Dospělý roup se přisává na stěny tenkého nebo tlustého střeva. Když je samice oplodněná, putuju ke konečníku hostitele a vyprodukuje až 12 000 vajíček. Tím způsobuje nepříjemné svědění, díky kterému často dochází k opakované autoinfekci (infekce sebe sama). Parazit mmj. způsobuje bolesti břicha, nevyspalost a v pokročilém stádiu také průjem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.