Dvojhlaví hadi aneb když je jedna hlava málo

7. ledna 2016 v 22:36 | StrYke |  Zoologie
Matka příroda je sice bezesporu velmi moudrou a vypočítavou čarodějkou, ale i ona občas udělá nějakou tu chybu. Vezměme si jako příklad člověka. Někdy se narodí jedinec s šesti prsty na ruce, někdy se narodí siamská dvojčata spojená v nějakém bodě těly, někdy se narodí mentálně zaostalý jedinec… Obdobná postižení občas stíhají i zástupce živočišné říše. My se konkrétně zaměříme na hady a na jejich nejznámější děsivou deformaci - když jim místo jedné hlavy vyrostou dvě.

Pojďme se nejprve přenést na jih Německa do léta roku 2011. Stefan Broghammer, obchodník s plazy, řeší neobvyklou záležitost. Vylíhla se mu totiž jedinečná dvojhlavá krajta královská (lat. Python regius), která se podle něj stala druhým takovým žijícím exemplářem na světě. Každá z hlav je ovládána svým mozkem, takže se obě musí shodnout v každém svém pohybu. Had se stává miláčkem všech a kvůli svému mystickému vzhledu vzbuzuje zájem v mnoha zámožných sběratelích.


Těžko budeme povídat o univerzálním chování takových hříček přírody. Podle ukrajinské zoo ve městě Skazka, která vlastní dvojhlavého albínského jedince korálovky kalifornské (lat. Lampropeltis getula california), se takový životaschopný had rodí jednou za 50 let. Každou z hlav svého chovance musí zvlášť krmit a co je zajímavé, tak údajně jedna z hlav je dominantnější a ta druhá musí jednoduše poslouchat.

Podobnými případy je fascinován producent Todd Ray, který o nich dokonce založil soukromé muzeum v Kalifornii. V roce 2014 mu také přibyla do sbírky užovka býčí (lat. Pituophis melanoleucus). Ta ale není ani zdaleka jediným dvojhlavým zvířetem, které u něj můžete vidět. Vlastní totiž 20 živých exemplářů, mezi kterými je například dvojhlavá agama vousatá (Pogona vitticeps), dvojhlavé tele nebo dokonce tříhlavá želva.


Proč vlastně dvojhlaví jedinci vznikají? Pravděpodobně jde o špatnou separaci jednovaječných dvojčat. Takové postižení, které se nazývá polycefalie, nejčastěji najdeme u plazů. Ze savců nejčastěji druhou hlavou "trpí" ovce a telata. Například v roce 2011 kráva porodila v Arménii tele, které nejen, že mělo dvě hlavy, ale také bylo hermafroditem. Jelikož jsou všechna taková zvířata velice vzácná, jsou za ně sběratelé ochotni zaplatit neuvěřitelné částky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.