CO JE CO: Identifikace kočkovitých šelem

3. ledna 2016 v 13:39 | StrYke |  Zoologie
Problém s rozpoznáním zvířete už někdy potkal každého z nás. A některá zvířata se nám navzájem pletou a pletou, dokud si na jejich identifikaci blíže neposvítíme. Já osobně vždy měl a občas ještě mám problémy s rozlišením kočkovitých šelem se skvrnami na srsti. Proto se společně v tomto článku podíváme, co je co.

Konkrétně se zaměříme na tři šelmy - na levharta, geparda a jaguára. Všichni je známe, ale kdybychom dali jejich tři fotografie vedle sebe a chtěli jejich určení, chyby by se určitě objevily. Vlastně, proč to nezkusit. Níže vidíte všechna tři zvířata a zkuste si je jednotlivě pojmenovat. A teď zjistíte, jestli vaše rozhodnutí bylo správné.


Budeme mluvit pouze o identifikaci podle srsti. Každá z šelem má svůj výskyt, který se od zbylých liší, takže když uslyšíte, kde se potlouká, nemusíte ani koukat na její skvrnitou srst. Abychom byli konkrétní, tak levharta najdeme především v Africe a jižní Asii, geparda po téměř celé Africe a v jihozápadní Asii a jaguára jako jedinou velkou kočku v Jižní Americe. Pojďme už ale na samotnou srst.

Začneme levhartem. Jeho skvrny, které jsou nazývány rozety, mohou připomínat květy růže. Mají žlutě zbarvený střed a uvnitř nemají žádnou tečku. Jednodušeji můžeme říct, že má na sobě kroužky.


Geparda poznáme snadno. Jeho rozety jsou plné, bez žádných teček. K ocasu se stávají skvrny proužky. Z očí mu jdou "slzy". Jednodušeji můžeme říct, že má na sobě ďubky.


A posledního tu máme jaguára. Toho poznáme podle viditelné tečky uvnitř každé jeho rozety. Jednodušeji můžeme říct, že má na sobě kroužky s puntíky.


Jestli jste tedy odpověděli, že na prvním obrázku je levhart, na druhém jaguár a na třetím gepard, odpověděli jste správně. V krátkosti se ještě můžeme podívat na některé další velké kočkovité šelmy, u kterých ale, hádám, identifikace není nijak složitá a poradil by si s ní každý z nás.

Levhart i jaguár (méně často) se mohou vyskytovat také ve své černé variaci. V češtině se takovým exemplářům zpravidla říká panter. Na obrázku můžeme vidět černého jaguára.


Tygra snad nemusíme nikomu představovat. I on má své barevné variace. Jednou z nich je kriticky ohrožený bílý tygr.


Pumu snad také pozná každý. Má své charakteristické pískově žluté zbarvení. Černá variace u ní není prokázána.


Krále zvířat s jeho mohutnou hřívou zná každý. I když samice lva hřívu nemají, i ony se dají jednoduše poznat.


Irbis sice už tolik známý není, ale jelikož jsem o něm před nedávnem psal, také by ho měl znát každý (:D). Zajímavostí je, že i když je jinak nazývaný jako levhart sněžný, ve skutečnosti se ani neřadí mezi velké kočkovité šelmy.


Schválně do komentářů napište, jak jste si vedli při prvotním určování a jaká další zvířata se vám navzájem pletou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mistr Magís Mistr Magís | 3. ledna 2016 v 17:17 | Reagovat

Jak to děláš, že jsi tak úžasný?

2 Tom :) Tom :) | 28. března 2016 v 18:05 | Reagovat

Fajn díky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.