Inteligence vran vás překvapí! Jde o jedny z nejitenteligentějších zvířat vůbec

10. ledna 2016 v 16:11 | StrYke |  Zoologie
Některá zvířata nás nepřestávají udivovat svými schopnostmi a inteligencí. Jako vzorový příklad můžeme uvést vránu, která společně s ptáky z čeledi krkavcovitých patří mezi nejinteligentnější obratlovce vůbec. Pojďme si její nevídanou vynalézavost a přizpůsobivost doložit některými doloženými fakty a provedenými experimenty.


Kdo by to byl řekl, že pták bez rukou může používat primitivní nástroje. A nejenom používat, ale také vyrábět. O to podivnější musí být pohled na vránu novokaledonskou (lat. Corvus moneduloides), která svým zobákem ulomí vhodnou větvičku, zbaví ji bočních větviček, ohne ji na konci, aby vznikl provizorní háček, a vyloví s ní ze štěrbin stromu housenku. Kdybyste někdy odcestovali do Nové Kaledonie, tak se na to připravte, není to totiž nic neobvyklého.

Podle nejnovějších výzkumů jsou vrány přibližně stejně inteligentní jako sedmileté děti. Odvolat se můžeme na experiment, který testoval jejich chápání kauzality (mezi příčinou a následkem existuje vztah). Vrány měly za úkol získat burák, jenž plaval na nízké hladině vody ve vysoké nádobě. Toho mohly dosáhnout pouze tak, že do ní házely předem připravené kamínky. Nejen, že úkol splnily velmi rychle, ale také používaly větší kamínky, které sice byly těžší, ale hladinu zvedly mnohem rychleji.

V Japonsku vrány černé (lat. Corvus corone) využívají stejně jako lidé přechod pro chodce. I když trochu za jiným účelem. Aby se totiž nemusely namáhat s rozlouskáváním ořechu, jednoduše ho hodí pod jedoucí kola aut. Poté už si jenom počkají, až přechod bude přecházet nějaký chodec, a pro již rozlousklý ořech si dolétnou. Přece jenom chodec je mnohem menší nebezpečí než rychle jedoucí auto.

Celý internet v roce 2012 žasl nad videem, na kterém vrána sjíždí zasněženou střechu jako na snowboardu. Využívala k tomu víčko, které vždy po sjezdu vynesla v zobáku opět nahoru. V jedné chvíli zkoušela jinou část střechy, na které jí to kvůli nedostatku sněhu tolik nejelo, tak se zase vrátila na svou původní sjezdovku. Toto video bylo natočeno v Rusku.


Kdybychom dali vránu, vystupující ve videu výše, například k vráně české, pravděpodobně by si nerozuměly. Výzkumy totiž prokázaly, že krákání vran je specifický jazyk, který má regionální dialekty. V této souvislosti je zajímavý nepálský muž, který svým výborným napodobením krákání dokáže svolat všechny vrány z okolí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 dadainka dadainka | Web | 11. ledna 2016 v 11:18 | Reagovat

Moc zajímavý článek a super videa.

2 Latimérie Latimérie | E-mail | 11. ledna 2016 v 17:12 | Reagovat

Už jen z principu bych chtěla bobující vránu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.