Slepýš křehký - Had nebo ještěr?

16. ledna 2016 v 12:05 | StrYke |  Zoologie
Každý z nás se to učil na základní škole, ale přesto s tím má spousta lidí problémy. Je slepýš křehký (lat. Anguis fragilis) opravdu had, kterého bezpochyby připomíná, nebo jde o ještěra? Už kvůli formulaci této otázky snad každý tuší správnou odpověď - slepýš je totiž ve skutečnosti mnohem více příbuzný ještěrkám než hadům. Jak je to ale možné? Pojďme si společně na tuto otázku posvítit.

Znáte to. Procházíte se lesem, polem nebo na zahradě a cestu vám ozvláštní něco, co se plazí kolem. Tvor má hadovité tělo a žádné nohy. Není důvod pochybovat o tom, že jde o hada. A tady se dostáváme k prvnímu bodu, proč je slepýš ještěrem. Ve skutečnosti totiž končetiny má. Jenom jsou tak zakrnělé, že nejsou na první pohled vidět. Rozeznat je můžeme až na samotné kostře.


Dalším důvodem, proč se slepýš řadí mezi ještěry, je jeho ocas. Teď, když už víme, že slepýš není had, nás může napadnout otázka, kde ocas začíná. Nejlépe rozeznatelný je u gravidních samic, jinak ho pouhým okem těžko rozeznáme od zbytku těla. Důležité ale je, že ho slepýš stejně jako ještěrka dokáže v případě nebezpečí odlomit. Ocas sice za nějakou dobu doroste, ale už nikdy nedosáhne své původní délky.

Společně s posledním bodem se dostaneme také k druhému nejrozšířenějšímu mýtu o slepýši. Slepýš má totiž na rozdíl od hadů pohyblivá oční víčka. To nás může přivést k otázce, jestli je opravdu tak slepý, jak napovídá jeho rodové jméno. Není. Tato fáma vznikla pravděpodobně z jeho německého pojmenování "Blindschleiche" (slepý plaz), které vzniklo z "blendender Schleicher" (oslnivý tulák).

Často se setkávám s lidmi, co tvrdí, že v lese viděli užovku nebo zmiji. Když jim ukážu fotku slepýše, souhlasně přitakají, že to je ono. Rád bych vám na závěr ukázal, že kdybyste viděli v lese skutečného hada, určitě byste to poznali. Zleva můžete vidět užovku hladkou (lat. Coronella austriaca), užovku obojkovou (lat. Natrix natrix) a zmiji obecnou (lat. Vipera berus).

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.