Parazitologie č. 6

24. února 2016 v 21:42 | StrYke |  Parazitologie
Vlasovec oční
S hlísticí s latinským názvem loa loa se můžeme setkat v tropických oblastech Indie a především Afriky. Podobně jako u vlasovce mízního se larvální stádium (mikrofilárie) do hostitele, kterým může být člověk a některé druhy primátů, dostává bodnutím mouchy. Larva se dostává pod kůži a do krevního oběhu, ze kterého se přemisťuje do příslušných orgánů. V případě, že se během své cesty zastaví, způsobuje svědění a vznik "kamerunských boulí" (především v kloubech zápěstí a kotníku). Ty mizí po 1-3 dnech, kdy se parazit opět začne pohybovat. Většinou nakonec končí v oku hostitele (konkrétně mezi spojivkou a bělmem), kde může být lehce pozorovatelný. Samci dorůstají velikosti až 3,5 cm, samice dorůstají velikosti až 7 cm. Onemocnění vlasovcem se nazývá laolóza a u postiženého vyvolává otoky oka, únavu, bolest kloubů a někdy dokonce i smrt.Dinocampus coccinellae
Druh lumčíka Dinocampus coccinellae patří mezi blanokřídlý hmyz, který se vyskytuje téměř po celém světě (v Evropě např. Dánsko a Velká Británie). Oplodněná samice usedne vedle slunéčka Coleomegilla maculata a vpíchne do něj své kladélko. Do těla slunéčka se dostávají vajíčka, která se po nějaké době mění v larvu. Ta se živí vnitřními orgány svého hostitele. Ačkoli během tří týdnů, kdy larva lumčíka roste, nemá slunéčko ve svém těle téměř nic svého, na jeho chování se nic nemění a stále požírá desítky mšic. Nakonec se larva prokousává ven a přichytává se k noze hostitele, aby se zde mohla zakuklit. V tom okamžiku slunéčko znehybní a hýbe se, pouze když cukáním odstrašuje potenciálního predátora. Nakonec se z kukly stává dospělý lumčík, který opouští tělo a zanechává za sebou zpravidla brzy mrtvé slunéčko.


Trudník tukový
Roztoč Demodex folliculorum je naprosto běžným lidským parazitem, který se nachází v lumenu (dutá část) vlasových fotikulů (obal vlasu) a v mazových žlázách (v jednom váčku mohou žít až tři jedinci). Není pozorovatelný pouhým okem, průměrná délka je cca 290 mikrometrů. Pro člověka není nijak zásadně škodlivý, i když se někdy dává do spojitosti s výskytem akné nebo druhotné bakteriální infekce. Údajně je infikováno 20% - 100% lidské populace. Riziko nákazy trudníkem se zvyšuje společně s věkem, lidé nad 60 let jsou infikováni z 50%. Člověk se může nakazit například použitím již používaného ručníku. Trudník se pravděpodobně živí obsahem buněk epitelu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.