CO JE CO: Krysa nebo potkan? Už se nespletete

6. dubna 2016 v 16:17 | StrYke |  Zoologie
Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký je rozdíl mezi krysou a potkanem? Jestli jste někdy nedávno některého tohoto hlodavce viděli a nejste si jisti jeho identifikací, možná vás překvapí fakt, že na našem území se již krysa obecná (lat. Rattus rattus) téměř nevyskytuje. Někteří odborníci ji dokonce považují za regionálně vyhynulou. Ještě zajímavější je potom informace, že za její vymizení může právě potkan obecný (lat. Rattus norvegicus), který se do Evropy dostal teprve v 18. století!

Pojďme to udělat stejně jako u článku o identifikaci kočkovitých šelem. Prohlédněte si následující čtyři obrázky a typněte si, o jaké zvíře se jedná (výsledky na závěr):


Jaký je mezi nimi rozdíl? Rozdílů je tady samozřejmě spousty. Nejprve si uvedeme rozdíly ve způsobu života. Jelikož potkan obecný žije ve svém přirozeném prostředí (východní Asie, odkud se k nám dostal díky mořeplavcům) v bažinách a močálech, vyhledává v civilizovaných městech vlhká prostředí. Proto jej můžeme bez problému spatřit v kanalizacích nebo v jejich blízkosti. Oproti tomu krysa obecná, která je (nebo byla) u nás mnohem původnější (rozšířila se z Indie někdy koncem 2. tisíciletí př. n. l.), obývá čistější a sušší lokace, mezi které patří například půdy nebo seníky.

Tím se dostáváme k vyhubení krysy na našem území. Na rozdíl od potkana totiž není krysa tolik přizpůsobivá a spousta odborníků dává její vymizení (když nepočítáme vliv potkana) za vinu úbytku dřevěných stavení. Navíc nemá ani takové extrémní reprodukční schopnosti jako potkan a je i více potravně specializovaná (zatím co potkan sežere opravdu téměř všechno, krysa se zaměřuje především na býložravou stravu).

Ale teď z jiného soudku. Někdo před vás postaví dva různé hlodavce. Nevíte nic o jejich způsobu života ani jejich původu. Jak rozeznáte, co je potkan a co krysa? Vezmeme to z pohledu krysy. Krysa bývá menší a méně zavalitá než potkan. Má ocas delší než tělo a protaženější čenich. Má výrazné velké uši, které při překlopení dosáhnou úrovně očí. Její přirozenou barvou bývá tmavě hnědá až černá.

Logicky potkan je tedy větší a mohutnější. Ocas má kratší než tělo a jeho čenich je spíše tupý. Uši má menší a při překlopení nedosáhnou úrovně očí. Jeho přirozenou barvou bývá hnědá.


Závěrem bych uvedl menší zajímavost. Koncem roku 2011 se v České republice řešila kauza geneticky upravených potkanů se zelenýma očima. Vlastnění takových potkanů mohlo chovatele přijít na pokutu až 5 miliónu korun. Zajímavé na nich bylo, že měli do genetické informace přidaný zelený fluorescenční protein, takže při správném nasvícení mohly některé části jejich těla zeleně svítit.

Na prvním obrázku je krysa obecná, na druhém potkan obecný, na třetím opět krysa obecná a čtvrtý obrázek byl chyták, je na něm totiž myš domácí :).

Doufám, že vám článek pomohl, i když s rozdíly mezi těmito dvěma tvory mívají lidé mnohem menší problém, než s rozeznáváním některých kočkovitých šelem nebo krkavcovitých ptáků (na to se teprve chystám). Brzy bych také rád napsal článek pouze o potkanech, protože jsem je přibližně 7 let choval a dodnes si myslím, že jde o jedny z nejinteligentnějších a nejdokonalejších (co se týče divokého životu) zvířat vůbec.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bleskobleska Bleskobleska | 7. dubna 2016 v 18:19 | Reagovat

Krásný článek :)

2 tfz tfz | 2. května 2018 v 20:24 | Reagovat

nej!!!

3 Nevím co říct Nevím co říct | E-mail | 11. června 2018 v 16:50 | Reagovat

Problém.. já mám nějakou zmutovanou krysu s potkanem a k tomu je to ještě mládě

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.