Hyperparazitismus: Když se parazit sám stane hostitelem

10. května 2016 v 21:26 | StrYke |  Parazitologie
Parazitismus je jeden z nejčastějších ekologických vztahů mezi organismy vůbec. Určitý jedinec žije na úkor druhého. Kdybychom se pošťourali v základech parazitologie hlouběji, zjistili bychom, že i člověk se řadí mezi parazity (konkrétně mezi sociální parazity - tvory, kteří nepřímo cizopasí na jiných). Celkově je tento obor - minimálně pro mě - velmi zajímavým a stále překvapivým. Jak jste již mohli z názvu článku poznat, tentokrát se zaměříme na tzv. hyperparazitismus. I přes jeho poměrně častý výskyt je o něm stále málo zjištěno, takže bude článek tentokrát o něco kratší.

Co to hyperparazitismus je? Možná už jen z tohoto pojmu odvodíte, že se jedná o takový způsob života, kdy jeden parazit parazituje na jiném parazitovi. Když budeme přesnější, nahradíme slovo parazit slovem parazitoid, jelikož je znám pouze u organismů, kteří sice dlouhodobě parazitují na hostiteli, ale nakonec ho zabijí (to paraziti na rozdíl od parazitoidů nedělají). Parazitoidi se dají rozdělit na tři základní skupiny, a těmi jsou primární parazitoidi (klasičtí parazitoidi), sekundární parazitoidi (hyperparazitoidi cizopasnící na parazitoidech) a terciérní parazitoidi (hyperparazitoidi cizopasnící na hyperparazitoidech).

Na některé parazitoidy jsme si na těchto stránkách v rámci seriálu "Parazitologie" již posvítili (např. lumčík žlutonohý, houba Ophiocordyceps unilateralis nebo motolice podivná). Jak ale hyperparazitismus probíhá? Není moc překvapivé, že se vyskytuje především u blanokřídlého hmyzu - někteří jeho zástupci kladou svá vajíčka do parazitoidů. Díky této strategii a hrozícímu nebezpečí se u některých druhů vyvinuly různé ochranné prvky, jako například napodobování pachových stop. U dospělé larvy hyperparazita Dendrocerus carpenteri se vytvořily trnité výběžky, které ji chrání před terciérními parazitoidy.

Hyperparazitismus je běžný i mimo živočišnou říši. Typickým příkladem je například parazitická kokotice, která napadá jmelí. Častý je výskyt i u hub.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.