Mamba černá: Rychlý a smrtelný zabiják

5. července 2016 v 20:58 | StrYke |  Zoologie
Smrtelně jedovatá, rekordně dlouhá a velmi rychlá - tak by se dala stručně popsat mamba černá (lat. Dendroaspis polylepis), jeden z nejnebezpečnějších hadů vůbec. Vyskytuje se v téměř celé jižní a střední Africe, přičemž je považována za nejdelšího afrického jedovatého hada. Na rozdíl od mamby zelené (lat. Dendroaspis viridis), která je podobně jedovatá, často opouští větve stromů a pohyb po zemi jí nedělá žádný problém. Pojďme se na tohoto zabijáckého, leč krásného tvora podívat zblízka.

Mamba černá získala své druhové jméno podle charakteristicky černé sliznice, která je viditelná především při jejím varovném postoji. Zbarvení jejího těla přitom vůbec černé není, ve skutečnosti se pyšní většinou šedou barvou různých odstínů. Délka, do které může dorůstat, dosahuje neuvěřitelného čísla 2,5 metru (známé jsou dokonce exempláře dlouhé 4,5 metru). Obývá otevřené lokality, jakými například jsou polopouště, savany nebo travnaté a křovinaté oblasti.


Jde sice o poměrně teritoriálního hada, styku s člověkem se ale pokud možno vyhýbá. V okamžiku nebezpečí většinou prchá, a když jde opravdu do "tuhého" (např. když útočník stojí mezi ní a úkrytem), zastrašuje vzpřímením přední části těla (může se napřímit až jeden metr od země!) a houpavým pohybem hlavy. Současně neustále syčí a díky otevřené tlamičce ukazuje typickou černou sliznici. Pokud ohrožení nepomine, zaútočí.

Mamba černá je známá tím, že svého protivníka neuštkne pouze jednou. Ze zubů jí proudí neurotoxický jed, který u člověka téměř vždy do 20 minut způsobí smrt (konkrétně ochromí nervový systém a člověk se udusí). Smrtelnou dávkou pro člověka je pouhých 10-15 mg. Při každém kousnutí mamba do svého protivníka aplikuje přibližně 120 mg (někdy dokonce 400 mg). Pro záchranu musí napadaný okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a vhodné sérum.

Přirozenou potravou mamby jsou drobní savci, ptáci a plazi. Při lovu praktikuje svižný útok (na krátkou vzdálenost může vyvinout rychlost až 20 km/hod), během kterého kořist jednou uštkne a poté ji nechá, dokud nezačnou působit jedy. Tento postup neplatí u ptáků, které po kousnutí nepouští, aby jí neuletěli. Kontaktu s člověkem se snaží vyhýbat a případné útoky jsou většinou dílem nedorozumění.

Mamba do podzemních úkrytů klade přibližně 15 vajec, ze kterých se líhnou již soběstačná a velmi jedovatá mláďata dlouhá 40-65 cm. Často se poté uchylují (stejně jako dospělci) do blízkosti lidských obydlí, kde loví hlodavce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kája Kája | Web | 6. července 2016 v 13:44 | Reagovat

Jo, ten je pěkný, ale potkat bych ho nechtěl...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.