Muchomůrka červená vás neotráví, jenom po ní budete mít halucinace!

15. července 2016 v 13:16 | StrYke |  Mykologie
Muchomůrka červená (lat. Amanita muscaria) je stejně tak známá, jako opředená spoustou mýtů. Tak například, věděli jste, že ve skutečnosti není ani zdaleka tak jedovatá, jak se říká, a v minulém století byl zaznamenán pouze jeden jediný případ smrtelné otravy? A že existují teorie, že většina současných náboženství byla "vymyšlena" po její konzumaci, protože v sobě má vysoce halucinogenní látky?

Přesně tak to je. Její účinky vešly ve známost teprve v 18. století v souvislosti se sibiřským šamanismem. Tamější šamani ji používali ještě relativně nedávno (existují zprávy ještě z 20. století) k dosažení "vědění" a ke komunikaci s duchy. Není divu, že to pro ně byla houba posvátná. Ale nebudeme se zbytečně zabývat historií (kterou již výstižně popsaly jiné stránky) a podíváme se na její účinky.

Dlouho se předpokládalo, že za halucinogenní účinky může látka muskarin. Podle nejnovějších poznatků je ale hlavní příčinou kyselina ibotenická, která je v jedné houbě obsažena z 0,03 - 0,1 % a její množství je závislé na čerstvosti muchomůrky (sušením z ní vzniká účinnější muscimol, který je aktivní v dávce 10 - 15 mg, zatím co kyselina ibotenická v dávce nad 90 mg).


Muchomůrka červená se ale svými účinky neřadí mezi "relaxační" drogy jako například lysohlávky. I když její požívání není v moderní společnosti příliš zaznamenáno, její konzumenti se k ní většinou nevrací. Její vzhled je sice charakteristický a zná ho snad každé dítě ve školce, dávkování se ale špatně odhaduje a může lehce dojít k nechtěnému předávkování (ne smrtelnému).

Účinky se po orální konzumaci nejčastěji dostavují po první hodině a půl. Projevují se zrakovými, sluchovými i hmatovými halucinacemi (např. se různě zvětšují objekty, obraz se vlní, často dochází k návštěvě různých tvorů včetně trpaslíků) a únavou (člověk opakovaně upadá do různě hlubokých spánků a špatně odlišuje sen od reality). Konzument často přestává ovládat své tělo (např. říká věci, které by nechtěl a uchopuje nechtěné předměty) a jako vedlejší účinek se mnohdy dostavuje nevolnost a zvracení. Celý "trip" trvá přibližně 8 hodin a je zakončen prudkou bolestí hlavy.

V menších dávkách údajně muchomůrka červená navozuje dobrou náladu a uvolněnost. Její účinky jsou dobře známy také některým zvířatům, například sobům, kteří ji vyhledávají a žerou. Většinou potom chvíli nehybně stojí a otupěle koukají před sebe a nakonec upadnou do hlubokého spánku.

Závěrem bych chtěl upozornit, že tímto článkem nikoho nenavádím k její konzumaci (naopak bych to podle dostupných informací nedoporučoval). Muchomůrka červená je vnímána jako jedovatá houba a i když nyní víme, že to úplně není pravda, je stále dobré se jí vyhnout a přenechat ji našim dobráckým zvířecím společníkům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sandra Sandra | Web | 16. července 2016 v 16:07 | Reagovat

Rozumnému člověku se bude článek líbit, je skvělej. Blbci jsou nepoučitelní, dobrou chuť!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.