Zamoří Evropu zákeřný virus zika? Je to velmi pravděpodobné!

21. července 2016 v 12:29 | StrYke |  Mikrobiologie
Virus zika je novodobým strašákem, kterého se, stejně jako tomu bylo u ptačí chřipky nebo u eboly, děsí celá Evropa. Šíří se rychlým tempem po celém světě (momentálně rychlost výrazně klesla, nejspíš kvůli chladnějšímu období a tudíž i menšímu výskytu infikovaných komárů v Jižní Americe), pravděpodobně způsobuje zákeřné degenerace u nenarozených dětí a za měsíc se v Brazílii, v zemi s největší koncentrací komárů i nakažených lidí, budou konat letní olympijské hry. Čeká nás snad pandemie? A na co se popřípadě připravit?

Virus, který byl pojmenován podle pralesa Zika, ve kterém byl v roce 1947 objeven, pochází z Afriky (poprvé byl izolován z makaků) a u člověka se poprvé objevil v roce 1968. Jeho přenašečem je nejčastěji komár Aedes aegypti, který se vyskytuje na celém americkém kontinentě kromě Kanady a Chile. Momentálně je nejvyšší riziko nákazy v Brazílii, ale nebezpečná je i Kolumbie, Ekvádor, Panama, Mexiko a další. V roce 2016 byl virus objeven minimálně ve 20 zemích.

Nejčastěji se nákaza šíří bodnutím infikovaným komárem Aedes aegypti, přenášejícím také žlutou zimnici nebo horečku dengue. Aktivní virus byl ale objeven i ve spermatu (přenos pohlavním stykem), v krvi (přenos krevní transfúzí), v moči a ve slinách člověka. Inkubační doba je zhruba 3-12 dní a příznaky, které se u téměř 80 procent nakažených vůbec neprojeví, jsou nejčastěji bolest hlavy a kloubů, vyrážky a teplota. Do týdne je nemocný opět jako rybička.


Čím je tedy zika tak nebezpečná? Způsobuje totiž různé komplikace u těhotných žen, ať už je to předčasný porod, krvácení nebo mikrocefalii u plodu. Mikrocefalie je předčasné ukončení vývoje mozku a projevuje se charakteristicky malou hlavou doprovázenou mentálními poruchami. Před vypuknutím nákazy zika se v Brazílii ročně rodilo průměrně 163 novorozenců s touto poruchou, nyní je to neuvěřitelně vysoké číslo 4690 případů!

Účinná léčba ještě neexistuje a infikovaným je maximálně doporučen odpočinek s vyšším příjmem tekutin. Brazilská vláda investovala nemalé peníze do výzkumu vakcíny. U dospělého člověka nezpůsobí virus žádné výraznější zdravotní komplikace. Ještě nedávno se předpokládalo, že mikrocefalie se projevuje pouze u jednoho procenta plodů nakažených matek, podle nejnovějších výzkumů je to ale až 20 procent.

V srpnu 2016 se budou v Riu de Janeiru konat letní olympijské hry. Brazílie odmítla jejich zrušení a v únoru 2016 zahájila opatření proti výskytu ziky (likvidování stojatých vod, u kterých se komáři rozmnožují apod.). Předpokládá se, že výskyt infikovaných komárů se sníží díky chladnějšímu klimatu, který během her bude v Jižní Americe panovat. I přes to organizace WHO odhaduje, že během roku se nakazí 3-4 miliony lidí a díky hrám se zika rozšíří doslova po celém světě.

Prevencí proti viru je vyvarování se bodnutí komárem (používat repelent, nosit dlouhé rukávy, zbytečně nevětrat v "zamořených" oblastech). V České republice byly zatím čtyři případy nákazy, z čehož tři byly ženy (ani jedna nebyla těhotná) a jeden muž. Na Slovensku byl zatím pouze jeden případ. Nákaza u všech proběhla v mírném stádiu. Co myslíte, máme začít nakupovat zásoby repelentu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dominika Dominika | Web | 22. července 2016 v 14:29 | Reagovat

Já nevím, přes moře se už dostaly jiné humusárny!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.