Vitiligo dokáže udělat z černocha albína! A může jím onemocnět kdokoliv

20. srpna 2016 v 16:12 | StrYke |  Antropologie
Až 4 % lidské populace trpí dosud velmi záhadným kožním onemocněním, které není ani tak nebezpečné po fyzické stránce, jako spíše po stránce psychické. Představte si to - jednoho dne si na svém těle všimnete světlé skvrny, kterou se rozhodnete neřešit. A během poměrně krátké chvíle vám skvrna zbělá úplně, zvětší se, v její blízkosti se začnou objevovat další podobného charakteru, a nakonec vytvoří mozaiku bílých skvrn...

To je jeden z možných scénářů vitiliga - pravděpodobně autoimunitního onemocnění, při kterém vaše tělo považuje vaše melanocyty za záškodníky a rozhodne se je zlikvidovat. A protože melanocyty produkují melanin, kožní pigment, poškozené části těla bělají a výrazně se liší od zbytku kůže. Žádná léčba dosud neexistuje, pouze spousta neprůkazných metod, u kterých je výsledek spíše nepravděpodobný.


Co váš imunitní systém přiměje, aby začal melanocyty destruovat, zatím není stoprocentně prokázáno. Nejpodporovanější teorií je ta, že vitiligo může být vyvoláno dlouhodobým stresem nebo i náhlým šokem (krátkodobým stresem). Často je doprovázeno jinými autoimunitními onemocněními, jako je například špatné fungování štítné žlázy, cukrovka nebo chudokrevnost. V některých případech se jedná i o onemocnění dědičné, ačkoli ne vždy se z generace na generaci přenáší.

Byla řeč o jednom z možných scénářů vitiliga. Obecně rozlišujeme čtyři typy, které se liší především umístěním a plochou rozšíření. Fokální neboli ložiskové vitiligo nepostihuje více než 5 % lidského těla a zpravidla se objevuje maximálně na dvou místech. Segmentální vitiligo zasahuje pouze jednu stranu těla. Nejčastějším typem je vitiligo generalizované, které se vyskytuje symetricky na obou stranách těla (především v oblasti obličeje a na končetinách). A posledním typem je vitiligo univerzální, které pokrývá více než 80 % lidského těla.

Čím je vitiligo nebezpečné a co se s ním dá dělat? Zasažená místa postrádají pigment, takže se lehce spálí od sluníčka a tudíž vzniká větší riziko rakoviny kůže. Lidé, kteří jím trpí, mají často psychické problémy - jsou nejistí, mají nízké sebevědomí a mohou se stranit od ostatních. Bohužel výrazně účinná léčba ještě nebyla objevena, bílé skvrny se mohou zakrývat make-upem nebo pacient může podstoupit světloléčbu nebo léčbu pomocí léků, nejčastěji kortikoidů.

V extrémních případech může být provedena repigmentace - implantace nových melanocytů. Často se ale po jejím užití vitiligo vrací na jiných místech. Naopak v případě univerzálního vitiliga se provádí depigmentace, kdy se pigment odstraní i ze zbývajících nezasažených míst. Cílem je sjednotit barvu kůže, pacient poté připomíná člověka s albinismem (s tím rozdílem, že vitiligo nezasahuje oční duhovku). Děsivé, co?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 20. srpna 2016 v 16:22 | Reagovat

To je strašná nemoc :-(

2 Katka Katka | Web | 21. srpna 2016 v 13:58 | Reagovat

To je děsný, ale včera se objevila zpráva, že s vitiligem je úspěšný i modeling!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.