Eunice aphroditois: Třímetrový červ, který stříhá ryby napůl

3. února 2017 v 14:12 | StrYke |  Zoologie
V březnu 2009 se v jedné z vodních nádrží Blue Reef Aquarium ve městě Newquay v Cornwallu (anglické tradiční hrabství) začaly dít podivné věci - korálové útesy nesly čím dál větší známky poškození a některé ryby přicházely k nevysvětlitelným zraněním, z čehož někdy po nich zbyla pouze "ukrojená" půlka těla a nebo vůbec nic. Pracovníci akvária si s případem nevěděli rady a dospělo to až do té fáze, kdy musela být celá nádrž rozebrána. Díky tomuto kroku byl také objeven cca 1,2 metru dlouhý červ, který byl přátelsky pojmenován Barry.

Ve skutečnosti však vůbec o přátelské zvíře nejde. Barry je zástupcem druhu Eunice aphroditois (nemá české pojmenování, je také označován jako "Bobbit worm"), který patří mezi mnohoštětinatce (třída kroužkovců, např. žížala patří do třídy máloštětinatci). Vyskytuje se téměř po celém světě, nejčastěji na dně mořských teplých vod v hloubce od 10 do 40 metrů. Dosahuje délky přes jeden metr, ačkoliv existují i jedinci dlouzí přes 3 metry. Tělo nejdelšího zaznamenaného exempláře bylo tvořeno 673 segmenty (články) a měřilo 2,8 metru (byl objeven v roce 2009 v Japonsku).


Pojmenování "Bobbit worm" odkazuje na americký manželský pár Bobbittových, kdy žena svému manželovi nožem uřízla polovinu penisu. Autorem je údajně vodní potápěč, který viděl červa při lovu. Ten je totiž během dne na mořském dně kompletně zahrabán (v písku, štěrku nebo mezi korály) a v noci vystrkuje pouze nepatrnou část svého těla. Svými pěti tykadly zaznamenává pohyb okolních ryb. Pokud se některé ryby zmocní, díky rychlosti a ostrosti svých kusadel ji může překousnout na dvě půlky. V případě, že kořist první výpad přežije, je vtažena do červovy nory, kde je do ní pravděpodobně vstříknut znehybňující (někdy i smrtelný) jed (díky němu je červ schopný ulovit i mnohem větší kořist, než je on sám).

O způsobu života a rozmnožování eunice aphroditois se bohužel zatím moc neví. Existují hypotézy, že jedinci se páří již ve velmi raném stádiu (kdy jsou dlouzí pouze jeden decimetr). Jiná teorie předpokládá, že v červím těle dozrává velké množství spermií nebo vajíček a v určitém období je tato část (nebo celé tělo) uvolněno do okolí. Důvod, proč je pro nás tento červ jednou velkou neznámou, je extrémně malý počet pozorování v přirozeném prostředí (jedinci velmi rychle reagují na světlo). Zdrojem informací jsou především mrtvé exempláře a exempláře, které se vyskytli omylem v akváriích.

Poměrně proslulou vlastností eunice aphroditois je odraz světla po jeho těle, připomínající duhu. Díky pestrosti zbarvení se předpokládá, že tento druh zahrnuje velké množství jiných druhů (a možná dokonce rodů). Mnohoštětinatci jsou celkově velmi bohatou skupinou živočichů, která obsahuje nejbizarnější zástupce. Příkladem mohou být kostižerky (lat. osedax), které byly popsány teprve v roce 2004. Jedinci jsou dlouzí několik centimetrů a postrádají trávicí soustavu. Svými vlákny prorůstají kosti, ze kterých vysávají tuk. O jeho zpracování se poté postarají symbiotické bakterie.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.