[ZÁŽITEK] Do Podyjí za užovkou stromovou

8. května 2017 v 13:18 | StrYke |  Články
V sobotu 6.5. jsem společně se svou přítelkyní využil "dárkový poukaz", který jsem od ní dostal k vánocům, a odcestovali jsme do Popic u Znojma, kde na nás již čekala dvojice herpetologů/fotografů Matej Dolinay a Zuzana Literáková. Cílem naší cesty byla užovka stromová (lat. zamenis longissimus) - náš nejdelší a nejvíce vzácný had. Hledání po ní probíhalo v Národním parku Podyjí. Během naší několikahodinové výpravy jsme nakonec potkali téměř polovinu zástupců naší herpetofauny.

Nejprve jsme zastavili u malého jezírka, kde na nás čekala spousta obojživelníků. Nejprve jsme si mohli prohlédnout skokana štíhlého (lat. rana dalmatina), poté miniaturní kuňku obecnou (lat. bombina bombina), skokana skřehotavého (lat. pelophylax ridibundus) a nakonec zavalitou ropuchu zelenou (lat. Bufo viridis). Dva jedince tohoto druhu jsme dokonce mohli díky dalekohledu pozorovat při páření.Skokan štíhlý (na předchozích dvou fotografiích) patří mezi hnědé skokany. Byl to první kousek, který se nám dostal do rukou. Po něm následovala kuňka obecná (kterou jsem fotil vypůjčeným makro objektivem, fotky se ale bohužel příliš nepovedly) a skokan skřehotavý (následující fotografie), který již patří mezi skokany zelené.


Na následující fotografii si můžete prohlédnout ropuchu zelenou. Ta po svém chycení začala okamžitě produkovat obranné jedové látky.Po téměř dvouhodinové zastávce u jezírka jsme se vydali znovu na cestu. Počasí nám přálo a začínalo být čím dál větší teplo. Hodina chůze lesem, kdy jsme měli všichni oči na stopkách, jestli neuvidíme nějakou užovku (procházeli jsme biotopy všech našich druhů), uběhla jako voda a dorazili jsme na lokaci, kde jsme zůstali zbytek času.
Ze všech stran se na nás "smáli" samci ještěrky zelené (lat. Lacerta viridis) v modrém zásnubním zbarvení. Jde o náš největší druh ještěrky. Zastavili jsme se také u uměle vytvořeného "líhniště" hadů, kde jsme našli spoustu dalších plazů. Jako první jsme chytili menšího jedince užovky stromové, o něco později slepýše křehkého (lat. Anguis fragilis).


Poté jsme chytili další a větší kousek užovky stromové (následující fotografie) a užovku podplamatou (poslední dvě fotografie).

Po několika hodinách jsme se vydali na cestu zpátky do Jižních Čech plni dojmů a zážitků. Vřele doporučuji sledovat projekt Living Zoology, v jehož rámci cesta vznikla. Fotografie v lepším rozlišení můžete sledovat na našich facebookových stránkách.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jíťa Jíťa | Web | 9. srpna 2017 v 13:25 | Reagovat

Jů, parádní fotky! Takových ještěrek jsem tam potkala taky spoustu, líbí se mi ta jejich zářivá zeleň! :)

2 StrYke StrYke | E-mail | Web | 9. srpna 2017 v 13:38 | Reagovat

[1]: Děkuju :) Podyjí je na tohle vážně ráj :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.