Zajímavosti z pohlavní soustavy člověka [Biologie člověka 1]

21. června 2017 v 14:48 | StrYke |  Antropologie
Ne, není to pouhý "clickbait". Nebudeme se snižovat na úroveň internetových stránek jako je např. Prima Cool. V tomto článku se opravdu zaměříme na některé zajímavosti z lidské anatomie, morfologie, fyziologie a nevím z čeho ještě dalšího. A to všechno z té nejchoulostivější oblasti - z rozmnožovacího systému. Zároveň bych tento text rád považoval za jakýsi pilotní díl seriálu, ve kterém se budeme zabývat i jinými oblastmi našich těl a zajímavostmi o nich. Pojďme na to.

I ženy mají svůj penis.
Počátky embryonálního vývoje se u obou pohlaví od sebe příliš neliší - jak budoucí ženy, tak budoucí muži mají tzv. genitální výběžek. Z něj se v určitém období začne u jedinců s pohlavními chromozómy X a Y (tedy u mužů) tvořit penis vlivem pohlavního hormonu testosteronu, zatím co u jedinců s dvěma pohlavními chromozómy X (tedy u žen) se začne vytvářet klitoris neboli poštěváček. Ten je během postnatálního období žen (tj. od narození až po biologickou smrt) viditelný pouze z nepatrné části, která se označuje jako špička klitorisu (lat. glans). Zbylá část klitorisu, která může být dlouhá až 13 cm (tj. přibližně stejně dlouhá, jako mužský penis), se skládá ze dvou částí majících tvar obráceného písmene V a je připevněna prostřednictvím vazů ke stydkým kostem (jedna ze tří kostí, která tvoří pánev).

Analogie klitorisu je podobná jako u mužského penisu. Při vzrušení se prokrvuje a nabývá tak na svém objemu a citlivosti. Udává se, že uvnitř je přibližně 8000 nervových buněk, což je dvakrát více, než v penisu (to z klitorisu dělá nejcitlivější část na lidském těle). Funkce klitorisu je pravděpodobně jedna jediná - potěšení. Lidské ženy jsou jediné svého druhu, tj. jako jediné samice svého druhu cítí ze sexu rozkoš a ne pouze rozmnožovací instinkt. Erekce klitorisu se před samotným vyvrcholením ještě umocňuje a i po právě prodělaném orgasmu je žena připravena na "další kolo".


K vajíčku se nedostane pouze jedna spermie.
Nepleťme si pojmy spermie a sperma. Zatím co spermie je přímo mužská pohlavní buňka (tj. gameta), sperma je ejakulát, který kromě desítek až stovek miliónů spermií obsahuje také tekutiny z předstojné žlázy (tj. prostaty), ze semenných váčků a z nadvarlat. Spermie jsou denně produkovány v mužských varlatech (lat. testes) v ohromných množstvích. Oproti tomu ženy mají množství vajíček "omezené" a již se s ním rodí. Stavba spermie je o něco složitější, než jak bývá ukazována v přírodovědných učebnicích základních škol. Součástí její hlavičky je speciální organela zvaná akrozom. V ní jsou obsaženy speciální enzymy, které jsou schopny naleptávat tuhý obal vajíčka (lat. zona pellucida). Bičík spermie obsahuje střední část s mitochondriemi (viz níže).

Pro oplození je u žen nejvhodnější období během ovulace, které nastává během 14.dne menstruačního cyklu. Při souloži muž průměrně "uvolní" 5 ml spermatu, přičemž v jednom mililitru se nachází až 100 miliónů spermií. Jednotlivé spermie vyhledávají vajíčko prostřednictvím chemotaxe (tj. pomocí látek, které vajíčko produkuje) a termotaxe (tj. pomocí tepla, které vajíčko uvolňuje). Před samotným oplozením musí tuhý obal vajíčka narušit několik spermií prostřednictvím speciálních enzymů, než dojde ke splynutí právě té jedné "vyvolené" za vzniku diploidní zygoty. Současně spermie uvolní svůj bičík, který obsahuje mitochondriální část. Z toho lze odvodit, že buněčné mitochondrie vždy dědíme ze strany matky.


Dobrou chuť, tady máte svou placentu.
Embryo, a poté i samotný plod, je během těhotenství spojeno prostřednictvím pupeční šňůry s placentou (někdy označována jako mateřské lůžko). Ta je u člověka zpravidla uložena v horní části dělohy a dítě zásobuje živinami a kyslíkem. Při porodu je vypuzena po plodu, tzn. v třetí porodní fázi. Často dosahuje průměru kolem 20 cm a váží až půl kilogramu. U některých savců samice běžně placentu konzumují. Pravděpodobně za to může zápach, který by rozkládající se orgán vytvářel a který by mohl k matce s mláďaty přilákat různé predátory. Samice tedy tímto způsobem po sobě "uklízejí". V dnešní době se tento rituál začíná po několika tisících let vracet i k člověku - matky běžně po porodu konzumují placentu a to hned z několika důvodů.

Placenta je totiž podle zastánců této "gurmánské" praxe bohatá na různé živiny, vitamíny, hormony a železo. Údajně podporuje tvorbu a kvalitu mateřského mléka, zabraňuje nástupu depresivních stavů a naopak urychluje fyzickou i psychickou regeneraci ženy po porodu. Placenta se konzumuje na různé způsoby - a to ať už za syrova, jako uvařená nebo prostřednictvím koktejlu. Na přípravu a na prodej placent (v tomto případě cizích) se dnes specializuje spousta žen, které je nejčastěji distribuují ve formě tabletek. Vědecké výzkumy, které byly relativně nedávno provedeny, ovšem žádné blahodárné účinky konzumace placenty neobjevily - naopak, podle oficiálních výsledků je konzumace nebezpečná jak pro matku, tak pro dítě, protože jde opravdu pouze o biologický "odpad".


Líbil se vám tento díl zajímavostí z lidské biologie? Překvapilo vás něco? Nebo jste se naopak již s něčím dříve setkali? Budu rád za jakoukoliv zpětnou reakci a budu se těšit u dalšího dílu, ve kterém si na naše tělo opět trošku posvítíme!

(Fotografie ani obrázky nejsou z této stránky. Kliknutím na jednotlivé snímky se můžete podívat na originální stránky, ze kterých jsou čerpány.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kateřina Kateřina | Web | 22. června 2017 v 15:44 | Reagovat

Zajímavý info, díky.....

2 Magicmax :) Magicmax :) | Web | 23. června 2017 v 18:40 | Reagovat

Tak tohle to je ten nejzajímavější článek, co jsem dnes četl! :) Máš rozhodně proč psát blog. ;)

3 Peqvy Peqvy | Web | 26. června 2017 v 11:49 | Reagovat

Fakt senzace! :)

4 Jirka Jirka | 6. srpna 2017 v 15:40 | Reagovat

Jen upravení. Rozdíl mezi spermatem a ejakulátem je. Něco jako mezi magmatem (sperma) a lávou (ejakulát). Magma je uvnitř a venku už se to nazývá láva. Ale jinak skvělé články i v jiných kategoriích!

5 StrYke StrYke | E-mail | Web | 6. srpna 2017 v 17:02 | Reagovat

[4]: Děkuju za upřesnění, člověk se stále učí! :) A děkuju za pochvalu, vážím si toho

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.