Pijavka lékařská: Vysaje vám krev, ale vyléčí vás z nejrůznějších chorob

18. srpna 2017 v 14:55 | StrYke |  Zoologie
Pijavka lékařská (lat. hirudo medicinalis) patří mezi kroužkovce (lat. annelida) do třídy pijavic (lat. hirudinea), je tedy blízce příbuzná máloštětinatcům (lat. oligochaeta), mezi které patří např. žížala obecná (lat. lumbricus terrestris). Její tělo, měřící 100-150 mm, je z vnější strany heteronomně segmentováno na 33 segmentů, které nenesou žádné štětinky (tj. nejčastější pohybové ústrojí kroužkovců) - pijavka se tedy pohybuje pomocí tzv. piďalkovitého pohybu (popř. plavání). Jde o hermafrodita (tj. živočicha produkujícího samčí i samičí pohlavní buňky), který (podobně jako žížala) shromažďuje oplozená vajíčka v opasku. Tím vytváří kokon, který se většinou zachycuje na vodních rostlinách nebo kamenech a ze kterého se později uvolňují jedinci s přímým vývojem (tj. nejsou žádná přechodná stádia, např. larva).

Pijavku můžeme nalézt v mělkých bahnitých vodách vyhřátých slunečním svitem. V České republice patří mezi vzácnější živočichy (jedinými spolehlivými lokalitami nálezu jsou některá místa na jihu Moravy). Jedná se o ektoparazita (tj. parazita, který se přiživuje na povrchu svého hostitele, např. klíště obecné) cizopasnícího na teplokrevných živočiších, mezi které nejčastěji patří skot, koně nebo lidé. Tělo pijavky z každého konce ohraničují přísavky, z čehož jedna slouží k "pouhému" přichycení a druhá k samotnému sátí krve (tj. hematofagie). Přední "sací"přísavka obsahuje tři pohyblivé čelisti, kdy každá je opatřena 65 ostrými zuby. Po přisátí začne pijavka vylučovat do rány sliny, které obsahují látku hirudin zabraňující srážení krve (také znecitlivuje poraněné místo). Po dostatečné konzumaci, kdy se pijavka poznatelně zvětší, většinou sama odpadne.

Pijavky byly především ve středověkých dobách používány jako téměř univerzální lék na všechno. V posledních několika letech se opět tato léčba vrátila a je známa pod názvem "hirudoterapie". Bylo totiž zjištěno, že sliny pijavky obsahují velké množství pro lidský organismus příznivých látek (údajně až 110 různých enzymů). Tyto látky příznivě ovlivňují kardiovaskulární systém (např. zpevňují cévy, regulují krevní tlak nebo léčí křečové žíly), imunitní systém (např. usnadňují přenos antibiotik po těle, zmírňují autoimunitní kožní onemocnění jako např. lupénku nebo ekzémy) a spoustu dalších oblastí (např. léčí zelený zákal, příznivě působí na dýchací soustavu nebo urychlují celkovou regeneraci organismu). Označení "všelék" tedy nebyl vůbec scestný.

V dnešních dobách na našem území existuje již několik specialistů a center specializujících se na hirudoterapii. Zájemci většinou musejí absolvovat minimálně jednu řízenou aplikaci pijavky na příslušné místo společně s instruktáží - následnou léčbu již mohou praktikovat v pohodlí domova se zakoupeným parazitem. Ten by měl být pro každého člověka individuální kvůli možnému hromadění škodlivých látek v těle pijavky. Pijavka je přisátá průměrně kolem 30-40 minut, kdy poté většinou sama odpadne. Díky speciálním enzymům, které fungují jako anestetika (tj. látky otupující bolest) je celá procedura cítit pouze v počátečních minutách, kdy má pacient pocit podobající se bolesti při kousnutí komárem. Pro udržování pijavky naživu je potřeba pouze nádoba s čistou vodou, která by měla být obměňována každé dva dny, a občasné nakrmení vlastní krví.

Jaký máte názor na léčbu pijavkami neboli hirudoterapii? Jestliže s ní máte nějaké zkušenosti, podělte se o ně s námi v komentářích! Já osobně momentálně nad tímto způsobem léčby uvažuji v souvislosti s mým rozšiřujícím se vitiligem - zároveň mám ale k těmto živočichům respekt a nejednou jsem kvůli nim odmítl koupání v jezeře či rybníku. Přesvědčivé komentáře by mi "bodly". :)


(Fotografie ani obrázky nejsou z této stránky. Kliknutím na jednotlivé snímky se můžete podívat na originální stránky, ze kterých jsou čerpány.)

Hlasujte také v nové anketě "Jste pravidelným návštěvníkem blogu?", kterou naleznete v menu nebo na konci tohoto článku. Zároveň bych vás chtěl upozornit, aby jste neklikali na pochybné odkazy v komentářích některých článků. Tento blog je již několik týdnů vystaven spamu, který nestíhám mazat.

Dále si můžete přečíst:

Pojmenování "Bobbit worm" odkazuje na americký manželský pár Bobbittových, kdy žena svému manželovi nožem uřízla polovinu penisu. Autorem je údajně vodní potápěč, který...

Až 4 % lidské populace trpí dosud velmi záhadným kožním onemocněním, které není ani tak nebezpečné po fyzické stránce, jako spíše po stránce psychické. Představte si to...

Roztoč Demodex folliculorum je naprosto běžným lidským parazitem, který se nachází v lumenu (dutá část) vlasových fotikulů (obal vlasu) a v mazových žlázách (v jednom váčku...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 18. srpna 2017 v 23:52 | Reagovat

Je skvělé, že i takovýto tvor dokáže člověku pomoci. Skvělý článek.

2 StrYke StrYke | E-mail | Web | 19. srpna 2017 v 9:18 | Reagovat

[1]: Člověk by měl vlastně pijavici děkovat, že se k němu přisála :D Děkuju :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.