Upír obecný: Opravdu pije krev lidem a to ve velkém!

4. srpna 2017 v 11:48 | StrYke |  Zoologie
Upír obecný (lat. desmodus rotundus) je zástupcem řádu letounů (lat. chiroptera) a čeledi listonosovitých (lat. phyllostomidae), která se dříve dělila na zástupce upírovité a vampírovité. Mezi vampírovité patří především vampýr dlouhojazyčný (lat. glossophaga soricina) živící se květním nektarem, jehož třepotavý let nápadně připomíná kolibříka. Mezi upírovité potom patří upíři, jejichž primární a jedinou potravou je krev teplokrevných živočichů (tzv. hematofagie). Žijí ve Střední a Jižní Americe, kde mohou díky své nenasytnosti způsobovat kdejaké potíže - ať už úbytek hospodářských zvířat, oslabení lidských hostitelů nebo přenos smrtelné vztekliny.

Upír obecný je jediným druhem, který krev přijímá od savčích zástupců (ostatní druhy se specializují především na ptačí zástupce). Tělo má dlouhé přibližně 8 cm a rozpětí křídel kolem 20 cm. Jde o poměrně špatného letce - existují teorie, že právě proto se předek upíra zaměřil na ektoparazity některých živočichů (tj. parazity na povrchu těla, např. klíště) nasáté krví a později na živočichy samotné. Přes den upír spí na tmavých místech (např. jeskyně nebo sklepy domů) a v noci, při úplném setmění, se vydává na lov - létá pomalu a poměrně nízko nad zemí. S ostatními jedinci komunikuje pomocí nízkofrekvenčních ultrazvukových signálů.

Své hostitele nachází podle speciálního termoreceptoru, který má umístěný v oblasti nozder (díky němu mmj. nachází vhodné cévy) - často se také vrací k jednomu konkrétnímu hostiteli, kterého poznává podle dechové frekvence (jde o podobný poznávací znak jakým jsou otisky prstů, tzv. biometrický znak). Ke své "kořisti" nikdy nepřilétá - přistává několik metrů od ní a přichází "po svých" rychlostí až 4 km/hod, přičemž k odrážení od země používá svá dvě křídla. Upír má redukované stoličky, ale o to ostřejší řezáky, kterými nařezává kůži. Díky speciální látce draculinu, která patří mezi nejúčinnější známé antikoagulancia (tj. látky zabraňující srážení krve), se hostitelova krev nesráží a proudí i dlouho poté, co je upír nasycen (krev nesaje, pouze ji olizuje).

Krev je pro upíra zdrojem veškerých životně důležitých látek, není ale příliš bohatá na energii. Upír ji proto musí přijímat každý den a to v takovém množství, kolik sám váží (obvykle 20-30 g, tj. 50 ml krve). Často je po její konzumaci tak těžký, že není schopen vzlétnout a zpět do svého úkrytu musí dojít po zemi. Ve svém úkrytu mnohdy žije společně se zástupci nejen svého, ale i jiných druhů netopýrů. Je vysoce sociální - jestliže některý z upírů v noci nenašel potravu (což může způsobit rychle gradující slabost a následnou smrt), podělí se s ním o svou "nadbytečnou" krev, kterou neúspěšnému jedinci vyvrhne. Za tímto účelem má upír extrémně prodloužené česlo (tj. vstupní část žaludku), které může měřit až 1,5násobek délky těla. Jednotliví upíři se navzájem poznávají a takové pomoci si oplácejí.

Upír obecný se ve Střední a Jižní Americe výrazně přemnožil především kvůli velkému množství dobytku. Na něm se živí a způsobuje na něm škodu až 100 milionů dolarů ročně. Nepohrdne ani lidskou krví. Díky svému způsobu života a obratnosti si ho hostitel jen těžko všimne - a i poté ho lze jenom s obtížemi odehnat. Lidé, kteří jsou upírem napadáni opakovaně, trpí slabostí a nedostatkem spánku. Upír je také v dané lokalitě významným přenašečem vztekliny (na závěr menší zajímavost - v určité oblasti je vždy pouze jeden druh živočicha, který vzteklinu přenáší, u nás je to liška, tzn. že např. od krysy ji u nás chytnout nemůžete).


(Fotografie ani obrázky nejsou z této stránky. Kliknutím na jednotlivé snímky se můžete podívat na originální stránky, ze kterých jsou čerpány.)

Hlasujte také v nové anketě "Jste pravidelným návštěvníkem blogu?", kterou naleznete v menu nebo na konci tohoto článku. Zároveň bych vás chtěl upozornit, aby jste neklikali na pochybné odkazy v komentářích některých článků. Tento blog je již několik týdnů vystaven spamu, který nestíhám mazat.

Dále si můžete přečíst:

Netopýři jsou úplně slepí a často se zamotávají do vlasů. Je to asi častá noční můra všech holek a kluků s dlouhými vlasy. Jste na prohlídce nějakých podzemních štol anebo...

Ahool svým vzhledem připomíná velkého netopýra. Velikost jeho těla by měla být přibližně stejná jako malého dítěte (přibližně 1,1 metru) a rozpětí křídel dosahuje tří metrů...

Ale teď z jiného soudku. Někdo před vás postaví dva různé hlodavce. Nevíte nic o jejich způsobu života ani jejich původu. Jak rozeznáte, co je potkan a co krysa? Vezmeme to z...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jste pravidelným návštěvníkem blogu?

Ano
Občas
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.