Delfín skákavý: Milý tvor? Ne! Vraždí, mučí a znásilňuje

12. září 2017 v 11:20 | StrYke |  Zoologie
Delfín skákavý (lat. tursiops truncatus), patřící mezi kytovce (lat. cetacea, kteří se pravděpodobně vyvinuli ze suchozemských sudokopytníků, např. kráva nebo žirafa), je vysoce inteligentní tvor (někdy se udává, že je stejně inteligentní jako člověk). Ve své vlastní řeči, ve které krom vysokofrekvenčních zvuků využívá také pískání a mlaskání (pomocí dýchacího ústrojí a jazyka), rozlišuje jednotlivce stejného druhu pomocí jmen, která pravděpodobně vznikají snahou mláděte napodobit jméno svého rodiče. Patří do skupiny savců, která jako jediná disponuje homodontním (tj. stejnorodým) chrupem (tj. jednotlivé zuby nejsou rozlišeny na stoličky, špičáky apod.). Obecně je delfín vnímaný jako hravé a přátelské zvíře. Je to ale pravda? Následující řádky vás přesvědčí o tom, že za oblíbeným "mořským klaunem" se ve skutečnosti skrývá nelítostný násilník a zabiják.

Delfíni vytvářejí skupiny skládající se z jedinců obou pohlaví, ve které mají jednotliví delfíni různá postavení v hierarchickém žebříčku (takové skupiny nejčastěji čítají 5-16 jedinců). To ale neznamená, že jsou všichni členové skupiny v přátelském vztahu. Delfíni jsou totiž extrémně posedlí sexem (často se dokonce stává, že se delfín v zajetí pokouší znásilnit svou lidskou ošetřovatelku v akváriu, např. to zažila slavná herečka Demi Moore). Z toho důvodu se stává, že skupina 2-3 mladých samců odřízne od ostatních delfínů samici, kterou poté drží několik týdnů až měsíců v zajetí a hromadně ji znásilňují. Pokud se samice pokusí utéct, samci na ní agresivně útočí. Pokud je samice oplodněna, čeká jí 12 měsíců březosti a dalších 18 měsíců starání se o mládě (samice tedy může rodit pouze 1 mládě za minimálně 3 roky).

Nekontrolovatelná touha po sexu je také jedním z možných vysvětlení bezdůvodného vraždění sviňuch obecných (lat. phocoena phocoena) právě delfíny. Sviňuchy, které se řadí mezi nejmenší kytovce a které jsou delfínům velmi podobné, jsou často nalézány se smrtelnými stopami po útoku rypáku delfínů, kterým útočníci narážejí v plné rychlosti (která může činit až 50 km/h) do jejich měkkých tkání. To většinou způsobuje u sviňuch vnitřní poranění, následované vnitřním krvácením a smrtí. Otázkou je, proč tak delfíni činí, protože svou "kořist" téměř nikdy nezkonzumují. Jedna teorie pracuje s myšlenkou, že samci delfínů jsou frustrováni z nedostatku sexu a sviňuchy vraždí, protože je považují za konkurenty, kteří je okrádají o samice (protiargumentem je ale fakt, že sviňuchy jsou napadány i samicemi). Jiní odborníci si myslí, že si na sviňuchách delfíni pouze procvičují své lovecké schopnosti nebo jde jednoduše o boj o potravu, kdy se oba druhy živí podobnými živočichy.

Delfíni mají však i jiné způsoby vraždění - a to mnohem krutější. Zabíjejí totiž s oblibou mláďata sviňuch a malé druhy žraloků takovým stylem, že si s obětí více jedinců doslova hází jako s míčem. Někdy je oběť vyhazována nad mořskou hladinu, což jí je brzy smrtelné, protože opakované nárazy do vody jí způsobují vážná zranění. Delfíní samci se ale zaměřují také na mláďata svého vlastního druhu, která také často nemilosrdně zabíjejí. To může být z toho důvodu, že samice se nechtějí během péče o svého potomka pářit a pokud o něj přijdou, opět se stávají potencionálními partnerkami právě pro vraždící samce (i toto je jedno z možných vysvětlení vraždění sviňuch - delfíni je totiž nemusí být schopni odlišit od delfíních mláďat).

Na závěr tohoto článku uvedu dvě zajímavosti. První z nich je pravděpodobný důvod, proč delfíni často pomáhají topícím se lidem. Jsou známi případy, kdy člověku v nesnázích přispěchal na pomoc jeden nebo více delfínů - ať už to byla ochrana před utonutím nebo ochrana před žraloky. Delfíni jsou stejně jako my savci, takže se musí nadechovat vzdušného kyslíku. Topící člověk jim připadá jako zraněný delfín, proto k němu připlují a nadnášejí ho na hladině, aby mohl "zraněný delfín" dýchat. Poté ho přesunou na mělčiny, kde již může "zraněný delfín" dýchat sám, dokud se neuzdraví. Druhou zajímavostí je fakt, proč se delfíni často pohybují v blízkosti lodí. Nejde ani zdaleka o žádný akt přátelství - jde o prostý čin, kdy si delfíni usnadňují plavání pomocí proudů, které lodě vytvářejí.

Překvapil vás tento článek? Samozřejmě nejsou delfíni jednobarevní, pouze jsem napsal některá fakta, o kterých se většinou neví. Zároveň jsou delfíni ve svých skupinách mnohdy přátelští a pomáhající si (např. u porodu samice většinou asistují dvě další "porodní báby") - nejsou to pouze zabijáci posedlí sexem. Na pravém obrázku si můžete prohlédnout jeden z pokusů delfína spářit se s lidskou ženou.


(Fotografie ani obrázky nejsou z této stránky. Kliknutím na jednotlivé snímky se můžete podívat na originální stránky, ze kterých jsou čerpány.)

Hlasujte také v nové anketě "Jste pravidelným návštěvníkem blogu?", kterou naleznete v menu nebo na konci tohoto článku. Zároveň bych vás chtěl upozornit, aby jste neklikali na pochybné odkazy v komentářích některých článků.Tento blog je již několik týdnů vystaven spamu, který nestíhám mazat.

Dále si můžete přečíst:

Jako posledního si uvedeme delfína. Ten vyhledává ryby z čeledi čtverzubcovitých, které produkují jeden z nejsmrtelnějších jedů vůbec, ale protože na něj látka nemá takový efekt...

Před pár dny jsme se v nejnovějším článku věnovali některým mýtům o zvířatech. Dozvěděli jsme se, že chameleoni nemění svou barvu podle prostředí a že pštrosi nestrkají v...

První si vyvrátíme část věty "vlk vyje na měsíc". Ve skutečnosti totiž vlci vyjí během celého dne. Nejčastěji sice k večeru a k ránu, to ale nemá s měsícem nic společného. Co se týče...
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 13. září 2017 v 21:20 | Reagovat

Tohle mě vážně zaujalo. Nemohla by tahle zvrácenost a násilnost být spojena právě s vyšší inteligencí?

2 StrYke StrYke | E-mail | Web | 14. září 2017 v 10:51 | Reagovat

[1]: Já myslím, že určitě - i orangutani se navzájem vraždí a znásilňují. Zajímavý je šimpanz bonobo, o kterém chci v nejbližší době také psát.. Je totiž extrémně posedlý sexem. Cituji z wikipedie: Pohlavní styk hraje ve společnosti bonobů hlavní roli. Užívají ho jako pozdrav, při řešení sporů, k usmiřování a jako výměnné zboží za potravu. Vedle lidí jsou jedinými primáty, kteří praktikují všechny z následujících sexuálních aktivit: genitální sex (nejčastěji ve vztahu samice–samice, dále samec–samice a samec–samec), francouzský polibek, vzájemnou masturbaci a orální sex. Páří se hlavně vleže v poloze břichem k sobě. K této poloze je svou polohou přizpůsobena i samičí vulva s klitorisem. Veškeré sexuální aktivity provádějí jak uvnitř nejbližší rodiny, tak mimo ni. Pohlavní styk mají až 40krát denně, ale většinou trvá jen asi čtvrt minuty. Má se za to, že samice prožívají orgasmus. Bonobové nevytvářejí stálé vztahy s jednotlivými partnery. (https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0impanz_bonobo)

3 dinosaurss dinosaurss | Web | 14. září 2017 v 18:27 | Reagovat

Vynikající článek!! Taktéž mě to napadlo s tou vyšší inteligencí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.