Šimpanz bonobo: Nejbližší lidský příbuzný posedlý sexem

18. září 2017 v 13:05 | StrYke |  Zoologie
Šimpanz bonobo (lat. pan paniscus) je společně se šimpanzem učenlivým (lat. pan troglodytes) nejbližším příbuzným člověka, se kterým sdílí přibližně 98,4 % DNA. Žije ve střední Africe (především v deštných pralesích kolem řeky Kongo v Demokratické republice Kongo) a organizace IUCN (tj. v překladu Mezinárodní svaz ochrany přírody) jej vede jako ohrožený druh (tj. stupeň EN). Živí se především vegetariánsky (na rozdíl od šimpanze učenlivého, který si občas zpestří jídelníček např. jiným primátem), ale občas nepohrdne ani hmyzem nebo drobnými obratlovci (např. veverkou). Většinu dne tráví v korunách stromů, kde si staví hnízdo. Krom vzpřímené chůze se člověku podobá především v oblasti sexuální, kdy sex tvoří neoddělitelnou část jeho života.

Přestože samička pohlavně dospívá až v 8 letech života (průměrně se může šimpanz bonobo dožít 35-40 let) a své první mládě může porodit až ve 12 letech (březost trvá 230 dní a o potomka se stará přibližně 5 let), hraje ve kmeni bonobů, který čítá 50-120 jedinců, důležitou roli sex. Ten používají jako univerzální odpověď na spoustu situací - jako řešení sporu, k upevnění sociálních vztahů nebo jako pozdrav. Chování samice se často podobá prostituci, kdy k sexu svolí teprve tehdy, kdy jí samec nabídne nějakou potravu (nejčastěji cukrovou třtinu, banán nebo pomeranč). Během celého aktu, který většinou trvá pouze několik sekund (oproti tomu však může jeden jedinec souložit až čtyřicetkrát za den), drží "platidlo" samec v dlani a samici ho dá až po sexu (jedním z mála dalších živočichů, u kterých je prostituce prokazatelně pozorována, je krab houslista (lat. uca pugnax), u kterého samice se samci souloží výměnou za ochranu).

Zároveň se jedinci páří (v živočišné říši netypicky) v misionářské poloze (tj. břichem k sobě, samice mají k této poloze uzpůsobeno umístění vulvy s klitorisem). Sexuální aktivity nevznikají pouze mezi jedinci opačného pohlaví, ale také mezi jedinci pohlaví stejného (ať už mezi samci nebo samicemi). Šimpanz bonobo je krom člověka jediným známým druhem, ve kterém mohou samice dosáhnout orgasmu a to je také důvod, proč se páří i v období neplodných dnů. Kromě klasického vaginálního sexu navíc provozují také sex orální (především samice navzájem) a vzájemnou masturbaci. Ničím zvláštním ani nejsou polibky, které díky dlouhému jazyku umístěnému v ústní dutině bonobů nápadně připomínají polibky francouzské. Zajímavostí také je, že samci tráví v blízkosti svých matek téměř celý život a přítomnost jejich rodičky je stimuluje k pohlavnímu styku (pravděpodobně za účelem obohatit rodovou linii o vnoučata).

Šimpanz bonobo je mmj. vysoce inteligentním tvorem. Jedinci se navzájem dorozumívají pomocí různých zvukových projevů a pomocí různých posunků (např. vyzvání jiného jedince ke hře již známe). Jako jeden z mála živočichů je bonobo schopen rozpoznat sám sebe v zrcadle (tzv. zrcadlový test sebeuvědomění, kterým také prošla např. straka, delfín nebo slon) a během svého života používá primitivní nástroje jako např. větvičku, kterou strčí do mraveniště a po vytažení mravence olizuje. V klanu funguje přísný matriarchát (tj. vůdcem skupiny je samice) a to i navzdory tomu, že samice jsou mnohem menší než samci. V případě, že mezi členy klanu vzniknou nepokoje, samice se semknou a urovnají sociální pořádek. Jako závěrečnou pomyslnou třešničku uvedu fakt, že tento druh byl objeven až v roce 1928 na základě lebky v belgickém muzeu v Tervurenu, která byla původně považována za mladého jedince šimpanze učenlivého. Jak vypadá sex šimpanzů si můžete prohlédnout na tomto videu.


(Fotografie ani obrázky nejsou z této stránky. Kliknutím na jednotlivé snímky se můžete podívat na originální stránky, ze kterých jsou čerpány.)

Hlasujte také v nové anketě "Jste pravidelným návštěvníkem blogu?", kterou naleznete v menu nebo na konci tohoto článku. Zároveň bych vás chtěl upozornit, aby jste neklikali na pochybné odkazy v komentářích některých článků.Tento blog je již několik týdnů vystaven spamu, který nestíhám mazat.

Dále si můžete přečíst:

Ne, není to pouhý "clickbait". Nebudeme se snižovat na úroveň internetových stránek jako je např. Prima Cool. V tomto článku se opravdu zaměříme na některé zajímavosti z lidské...

Některá zvířata nás nepřestávají udivovat svými schopnostmi a inteligencí. Jako vzorový příklad můžeme uvést vránu, která společně s ptáky z čeledi krkavcovitých patří mezi...

Nekontrolovatelná touha po sexu je také jedním z možných vysvětlení bezdůvodného vraždění sviňuch obecných (lat. phocoena phocoena) právě delfíny. Sviňuchy, které se řadí...

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jste pravidelným návštěvníkem blogu?

Ano
Občas
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.