Trypanozoma spavičná: Jak vzniká spavá nemoc a jak se projevuje

29. září 2017 v 13:01 | StrYke |  Mikrobiologie
Prvoci (lat. protozoa) jsou souborem jednobuněčných eukaryotických organismů, které byli dříve řazeny mezi živočichy (lat. animalia). Jejich zástupci ve skutečnosti nejsou vždy monofyletickou (tj. jediná fylogenetická (tj. vývojová) větev) skupinou a proto byla relativně nově vytvořena říše protista, která ze sebe vyjmula některé prvoky a naopak přijala některé jednobuněčné řasy (např. krásnoočka, která byla zároveň řazena mezi prvoky) nebo organismy, které byli dříve řazeny mezi houby (lat. fungi, např. chytridiomycety nebo hlenky). Studiem protist se zabývá protistologie (popř. studiem prvoků se zabývá protozoologie). Ta říši protista dělí na několik skupin, z nichž nás bude zajímat především excavata, do které patří notoricky známá trypanozoma spavičná způsobující spavou nemoc (tj. africká trypanosomiáza).

Trypanozoma spavičná (lat. trypanosoma brucei gambiense) patří mezi bičivky (lat. kinetoplastea). Prvoci jsou velmi variabilní ve stavbě své buňky (která zprostředkovává veškeré životní funkce organismu) - trypanozoma se pohybuje pomocí jednoho bičíku, který je spojen s cytoplazmatickou membránou velkým množstvím mikrotubulů (tj. vláken tvořených proteinem tubulinem, která jsou součástí cytoskeletu) a tvoří tak tzv. undulující membránu. Netypickou organelou buňky je tzv. kinetoplast, který vznikl modifikací (tj. úpravou) semiautonomní (tj. polovičně nezávislé) mitochondrie a slouží mmj. jako energetické centrum. Tento druh trypanozomy se vyskytuje v západní Africe a jde o extracelulárního (tj. mimobuněčného) parazita některých druhů obratlovců včetně člověka.

Vektorem (tj. přenašečem) trypanozomy je moucha tse-tse (lat. glossina), ve které se parazit vyvíjí - nejprve ve střevě, později se přemisťuje do sosáku a slinných žláz. Zde dospívá ve stadium zvané metacyklický trypomastigot, což je jediná fáze, ve které je riziko infikace člověka. Pokud moucha tse-tse člověka kousne (což je velmi bolestivé) a začne sát krev, trypanozoma se dostává do krve svého nového hostitele a zanedlouho poté napadá lymfatické systém. Následně se šíří do dalších tkání (resp. orgánů) v těle včetně tkáně mozkové. Tímto způsobem je také možný přenos z jednoho člověka na druhého prostřednictvím tělních tekutin (např. sexuálním stykem nebo z matky na plod). Velmi významnou schopností trypanozomy je možnost opakovaně měnit svůj buněčný povrch (tj. uspořádání cytoplazmatické membrány), čímž přemáhá imunitní systém člověka, který si nestíhá vytvářet protilátky na stále "nové" vetřelce.

Spavá nemoc, která po rozmnožení se trypanozomy v těle hostitele nastává, probíhá ve dvou fázích. Během první fáze, která nastává 1-3 týdny po kousnutí mouchou tse-tse, se onemocnění projevuje vysokými teplotami, únavou a bolestí hlavy, kloubů a svalů. Kvůli poměrně běžným symptomům si drtivá většina infikovaných příznaky nespojí s ničím nebezpečným a za několik týdnů až měsíců se dostavuje druhá fáze, během které je již parazit v nervové tkáni. Tím narušuje spánkový režim člověka, u kterého se střídají pocity akutní únavy a období nespavosti (nakažený např. v noci nemůže usnout, ale prospí celý den). Zároveň se může dostavit zmatenost, porucha vnímání a paměti nebo špatná koordinace končetin, popř. strnulost. Pokud není zahájena léčba, nemocný umírá zpravidla do jednoho roku na celkové vyčerpání organismu (ke kterému mmj. přispívá imunitní systém, který se snaží až "do vyčerpání" zničit stále se měnící trypanozomy, viz výše).

Čím dříve se onemocnění podchytí, tím je léčba snadnější a efektivnější. K rozpoznání stádia spavé nemoci je často používána lumbální punkce (tj. odběr mozkomíšního moku (tj. likvoru) z páteřního kanálku (tj. míchy)), která je velmi bolestivá. Léčba spočívá především v podávání speciálních léků. V roce 2010 na toto onemocnění zemřelo přibližně 9000 lidí (v roce 1990 to bylo 34000 lidí). V současnosti jde o jednu z 10 tropických nemocí, kterou si dala za úkol výrazně do roku 2020 zredukovat organizace Lékaři bez hranic. Kvůli poměrně nízkým finančním prostředkům, které se investují do nemocí tzv. třetího světa, jde však spíše o vidinu nereálnou. Na levém obrázku si můžete prohlédnout snímek z mikroskopu, na kterém je zachycena trypanozoma a na pravém obrázku mouchu tse-tse.


(Fotografie ani obrázky nejsou z této stránky. Kliknutím na jednotlivé snímky se můžete podívat na originální stránky, ze kterých jsou čerpány.)

Hlasujte také v nové anketě "Jste pravidelným návštěvníkem blogu?", kterou naleznete v menu nebo na konci tohoto článku. Zároveň bych vás chtěl upozornit, aby jste neklikali na pochybné odkazy v komentářích některých článků.Tento blog je již několik týdnů vystaven spamu, který nestíhám mazat.

Dále si můžete přečíst:

Virus zika je novodobým strašákem, kterého se, stejně jako tomu bylo u ptačí chřipky nebo u eboly, děsí celá Evropa. Šíří se rychlým tempem po celém světě (momentálně rychlost...

Americký lékař a profesor neurologie Stanley B. Prusiner formuloval v roce 1982 prionovou teorii, která přinesla do světa biologie něco zcela nového a nečekaného. Do té doby se...

Prvok Toxoplasma gondii se vyskytuje téměř po celém světě a nevědomky se s ním setkáváme každý den. Je přizpůsoben rozmnožování se ve střevech kočkovité šelmy (u nás...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 StrYke StrYke | E-mail | Web | 5. října 2017 v 20:06 | Reagovat

Jen doplním info - člověk je pouze mezihostitelem trypanozomy, jelikož se v něm množí nepohlavně. Definitivním hostitelem je vektor, tedy moucha tse-tse.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.